Ios tabanlı mobil cihazlar için yapay zeka yöntemi ile görüntü sıkıştırma ve iletim uygulaması
  1. Tez No: 477582
  2. Yazar: ÖMER GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ALAYBEYOĞLU YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bilgi çağında iletişim teknolojileri hızla gelişmektedir. İnsanlar, aralarındaki iletişimi arttırmak için teknolojiden yararlanmaktadırlar. Bu durum bilginin iletilmesi ve iletilirken kaynakların verimli kullanılmasını zorunlu kılmıştır. Bu kaynaklar enerji, saklama alanı, bant genişliği gibi sürekli kullanılan kaynaklardır. Bu tez kapsamında yapılan çalışmanın amacı IOS işletim sistemi kullanan cihazlarda görüntüyü iki farklı yapay zekâ algoritması ile sıkıştırarak görüntünün boyutunun düşürülerek enerji tüketiminden kazanç sağlanması ve performans analizlerinin incelenmesidir. IOS İşletim sistemine sahip olan cihazlar günümüzde oldukça popülerdir. En büyük rakibi olan Android işletim sistemine sahip cihazların maliyet olarak daha uygun olmasından ve Android Market'in bir firmaya değil de bir topluluğa aitmiş gibi olmasından dolayı günden güne IOS tarafında popülarite düşse de, aralarında büyük bir rekabet vardır. Bu rekabet ve IOS işletim sistemine sahip cihazların çok satılması bu konuda araştırma yapmak için yeterince büyük bir sebep teşkil etmektedir. Tez araştırma aşamasında IOS İşletim sistemi cihazlarda kullanılabilen diğer mesajlaşma programları ve diğer işletim sistemlerinde kullanılan mesajlaşma programları incelenmiştir. Görüntü transferlerinde daha az kaynak harcamak, teknolojiyi verimli kullanmak için yapay zekâ ve görüntü sıkıştırma yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, Communication technologies are growing rapidly. Developments in technology is very important for increasing the communication between individuals. This situation requires efficient transmission of information and mean while efficient usage of communication resources such as energy and storage. The aim of this study is to compress the image with two different artificial intelligence algorithms and transmit it to the others by using devices which is operating by IOS operating system. Nowdays, devices using the IOS operating system are much popular. There is still huge competition between IOS devices and Android which lost interest day by day and the Android devices are even the biggest competitor Android OS has less device's cost and also it's like belong to public not a company. That competition and huge sales volume of IOS devices in use forces to study about this work for enough reason. All other messaging applications which work on IOS and Android are analyzed while preparing dissertation. Artificial intelligence and image compression methods were used for the less source consumption and the high efficiency while using technology.