Konum tabanlı mobil uygulamaların geliştirilmesi ve konum hassasiyetlerinin değerlendirilmesi
Developing location services based mobile applications and estimating their precision
- Tez No: 406095
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BÜLENT BOSTANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
İlk yapay uydu olan SPUTNIK-1'in 4 Ekim 1957 yılında uzaya fırlatılması ile haritacılık anlayışı tamamen değişmiş ve bu süreç 1980'li yıllarda Amerika'nın küresel konumlama sistemi olan GPS'in, ardından diğer ülkelerin katılımı ile GNSS'in geliştirilmesi ile günümüze kadar çok ciddi gelişimler kaydetmiştir. GPS ve GNSS başta askeri, jeodezik ve navigasyon amaçlı olarak geliştirilse de, günümüzde bu amaçların yanısıra imar ve kadastro uygulamaları, coğrafi bilgi sistemleri, arama kurtarma ve spor gibi çok geniş bir yelpazede kullanım alanı bulmuştur. GNSS sivil amaçlı uygulamaların kullanımında pahalı olsa da, akıllı telefonların günlük hayata girmesi ile izafi olarak daha az maliyetlerde, yüksek konum hassasiyeti gerektirmeyen bir yapıda sayısız mobil uyglama geliştirilmiş ve çok çeşitli amaçlarla kullanıcılara açılmıştır. Günümüzde akıllı telefonlar“Harita ve Navigasyon Uygulamaları”adı altında, GNSS ile konum bulmanın yanında, navigasyon, konumsal veritabanlarına erişme gibi çok geniş yelpazedeki uygulamaları; cihazlar üzerinde bulunan GPS, GPRS/3G/4G, INS, pusula, jiroskop ve ivmeölçer gibi bir çok sensör yardımıyla konum belirleyerek kullanıcılara sunmaktadır. Cihazların desteklemesi halinde de dokunmatik ekranlar ve ses tanıma sistemi ile de kullanıcılara konum belirleme ve çeşitli mobil uygulamaların kullanımında ciddi kolaylıklar sağlanmaktadır. Bu çalışmada; günümüzde kullanıcısı en fazla olan mobil cihazlardan olan, Apple firması tarafından piyasaya sürülen ve geliştirilen iPhone adlı akıllı telefon üzerinde konum servisleri kullanılarak uygulama geliştirme hakkında bilgi verilip, iPhone cihazlarının konum belirleme sistemleri irdelenerek konum hassasiyeti belirlenmeye çalışılmış, gerçek zamanlı olarak hassas bir GPS ile kıyaslanacak bir arazi uygulaması yapılmıştır. Mobil uygulama, günümüz iPhone cihazlarının en güncel işletim sistemi olan iOS 8.4 üzerinde geliştirilip, uygulama dili olarak en güncel ve en yüksek seviye dillerden kabul edilen Swift kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since first artificial satellite SPUTNIK-1 launched in 4th October 1957, intellection of surveying had been changed totally, and this period had been developed until today with inventing GPS and GNSS after. Altough GNSS has been developed for military, navigation and geodesy usage in the first time, today it is used for many departments such as; land management and cadastre, geographic informations systems, search and resque, sport and entertainment. GNSS using is stil expensive for civil purpose, however after smartphones became useful for GNSS usage with low cost, but low accuracy. Today many mobile application is using the GNSS sensors for various purpose under the name of“Maps and Navigation Applications”. Today, location based mobile services are using not only GNSS, but also cellular, Wi-Fi, INS, gyroscope and accelometer etc. In addition these applications provides many simplicity by using touch screens, voice recognition etc. if the device supports them. In this study, some informations will be given about developing location based mobile applications in iPhone which is produced by Apple Inc. and semtinized the accuracy of the iPhone GNSS by comparing the accuracy of a precise GNSS device and iPhone in a real-time field application. A mobile application is developed by using Swift programming language in iOS 8.4 mobile operating system which is the lastest release of iOS.