Rafineri yağlı atıksuyunun kapalı ayrışım sistemi ile arıtılmasında optimum bekletme süresinin belirlenmesi
Determinaton of optimum detention time for refinery oily wastewater treatment with closed separation system
- Tez No: 477593
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEVZİ ÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Petrol Rafinerilerinin proseslerinde oldukça fazla su kullanılmakta ve bunun sonucunda yüksek miktarda yağlı atık su oluşmaktadır. Yağlı atıksuyun arıtımı kentsel atıksu arıtma tekniklerinden farklı olup, birincil arıtma olarak gravite ile ayırma teknikleri kullanılmaktadır. Yağlı rafineri atıksuyunun birincil arıtma kısmını konvansyinel olarak ayrıştırıcı havuzlar oluşturmaktadır. Ardından da pH ve yük dengelenmesi için Dengeleme Havuzları kullanılmaktadır. Üstü açık olan bu havuzlarda bulunan yağlı / hidrokarbonlu atıksular uçucu organik bileşik emisyonlarına sebep olmaktadır. Bunun önlenmesi için ayrışımın kapalı sistemlerde yapılması gerekmektedir. TÜPRAŞ Batman Rafinerisinde; Atıksu Arıtma Ünitesi havuzlarında oluşan emisyon sorununu çözmek için, bu havuzların yerine kullanmak üzere Kapalı Ayrışım Tankları dizayn ve inşa edilmiştir. Bu tankların çalışma şekli yine gravite ile ayırma prensibine dayalı olup, yağ / su / çamur fazlarının ayrılma süreleri Stoke Kanunu ile belirlenmiştir. Tanklar devreye alındıktan sonra performans testleri yapılarak, uygun şekilde ayrışımın yapılabildiği görülmüştür. Bu tez çalışmasında; bu tankların fiili durumda optimum ayrışım süreleri belirlenmiştir. Optimum ayrışım süresi belirleme çalışması iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Öncelikle farklı bekletme sürelerinde tank çıkışlarından alınan numunelerin Yağ ve Askıda Katı Madde analizleri yapılarak, en uygun bekletme süresi belirlenmiştir. Daha sonra ise bu sonuçlar, normal operasyon koşullarında bir yıl boyunca yapılan haftalık analizler ile karşılaştırılarak uygulanabilirliği belirlenmiştir. Ayrıca tez çalışması kapsamında pH değişimlerinin ayrışım verimine etkisi de tespit edilmeye çalışılmıştır. TÜPRAŞ Batman Rafinerisindeki Kapalı Ayrışım Tanklarının 10 saat bekleme süresi ile çalıştırılabileceği tespit edilmiştir. Optimum ayrışım süresi 12 saat olarak bulunmuştur. 12 saatin üzerinde bir bekleme süresinin ayrışıma büyük bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Kapalı Ayrışım Tank çıkışlarındaki pH değeri 6,7 – 8,1 aralığındadır, yüksek dalgalanmalar yaşanmadığından pH'ın yağ ayrışıma etkisi tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
A lot of water is used in the processes of the Petroleum Refineries. As a result of these processes, a high amount of oily wastewater is formed. Treatment of oily wastewater is different from that of municipal wastewater treatment. Gravity separation techniques are used as primary treatment. Separator pools are the primary treatment part of the oily refinery wastewater, conventionally. Equalization Pools are then used for pH and load stabilization. Oily wastewaters found in these open pools cause volatile organic compound emissions. Separation in closed systems is required to prevent this. Closed Separation Tanks were designed and constructed instead of pools, to solve the emission problem at the Waste Water Treatment Unit in TÜPRAŞ Batman Refinery. The operation of these tanks is also based on the principle of separation by gravity. The separation times of the oil / water / sludge phases are determined by Stokes' Law. After the tanks are started up, performance tests have been carried out and proper separation could be performed. In this thesis study; the optimum separation times for these tanks are determined in the actual case. The optimum separation time determination study was carried out in two stages. Firstly, samples were taken from tank outlets at different retention times and Oil & Grease and Total Suspended Solid analyses were made to determine optimum separation time. These results were then compared with weekly analyzes performed during one year in normal operating conditions to determine their feasibility. In addition, the effect of pH changes on separation efficiency was tried to be determined within the scope of thesis study. Closed Separation Tanks in the TÜPRAŞ Batman Refinery can be operated with 10 hours of retention time. Optimum separation time is 12 hours. It has been determined that retention time of over 12 hours does not have a great effect on separation. pH value at the outlet of Closed Separation Tanks is in the range of 6,7 - 8,1. Since there were no high fluctuations, the pH effect on oil separation was not detected.