Munzur nehri'nde yaşayan Capoeta Umbla (Heckel, 1843) ve Chondrostoma Regium (Heckel, 1843)'un total lipit ve yağ asitlerinin mevsimsel değişimi
Seasonal variation of total lipid and fatty acids of the Capoeta Umbla (Heckel, 1843) and Chondrostoma Regium (Heckel, 1843) living in the Munzur river
  1. Tez No: 477594
  2. Yazar: HACER KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAŞHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 332
Özet
Bu çalışmada, Munzur Nehri'nde yaşayan Capoeta umbla ve Chondrostoma regium'un kas, karaciğer ve gonatlarının total lipit, fosfolipit, triaçilgliserol ve fosfatidilkolin (PC), fosfatidilinositol (PI), fosfatidilserin (PS) ve fosfatidiletanolamin (PE) gibi fosfolipit altsınıfları fraksiyonundaki yağ asiti bileşiminin, eşeye ve mevsime bağlı değişimleri araştırılmıştır. Balık örnekleri Munzur Nehri'nden temmuz 2013-nisan 2014 tarihlerinde üçer aylık periyotlarla alınmıştır. C. umbla ve C. regium'da total lipit içeriği yıl içinde diĢilerin kas dokusunda % 1.15- 3.30, erkeklerin kas dokusunda % 1.35-3.90, ovaryumda % 2.39-12.64, testislerde % 3.65-9.43, diĢilerin karaciğerinde % 4.42-14.5, erkeklerin karaciğerinde % 7.44-17.31 aralığında değiĢmiĢtir. Kasın total lipit içeriği diğer dokulardan daha düĢük bulunmuĢtur. Balıkların dokularındaki total lipit miktarı; üreme zamanı ve mevsime bağlı olarak değiĢiklik göstermiĢtir.
Özet (Çeviri)
In this study, the sexual and seasonal variations in total lipid and fatty acid composition of total lipid, phospholipid (PL), triacylglycerol (TAG) and phospholipid subclasses such as phosphatidylcholine (PC), phosphatidylinositol (PI), phosphatidylserine (PS) and phosphatidylethanolamine (PE) fractions in muscle, liver and gonads of Capoeta umbla and Chondrostoma regium living in Munzur River were investigated. Fish samples have been obtained from Munzur River in three-month periods between july 2013 and april 2014.