Kuaterner amonyum tuzlarıyla NSAID'ların (Non Stereoidal Anti Inflamatory Drug) iyonik formülasyonlarının hazırlanması
Design and synthesis of ionic liquid formulation of NSAID (Non Stereoidal Anti̇ Inflamatory Drugs ) as a quaternary ammonium salts
  1. Tez No: 477599
  2. Yazar: MURAT EVCİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL HOŞGÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
İlaçların %50 si tuz formunda olduğundan, farmasötik tuzların sentezi ve tasarımı ilaç geliştirmenin başlıca konularından biridir. Farmasötik tuzlar aktif bir iyon ile inert bir karışımdan meydana gelir. Aktif farmasötik bir iyon ile aktif farmasötik bir tuzun inert karışımının değişimi, erime noktası, çözünürlük gibi fizokokimyasal özelliklerinin yanı sıra biyouyumluluk, kararlılık, ve geçirkenlik gibi farmasötik özelliklerini de değiştirebilir. Farmasötik tuzların en büyük problemi polimorfizmdir. Bu, ilaç verilmesinde karşılaşılan başlıca engelleyici sorundur. Bu problem iyonik likit formunda ki ilaçların verilmesiyle elimine edilebilir. Bunun için çözümlerden biri hem anyonu hem de katyonu her ikisinin de ilaç aktif materyalleri olan farmasötik tuzlardır. Üstelik bu günlerde ilaç endüstrisinin aktif araştırmalarından biri sadece tek bir ilaç içerisinde hem analjezik hem de antimikrobiyal özelliklerin her ikisinide birlikte gösteren kişiye özel ilaç tasarımıdır. Bu çalışmanın amacı çözünürlük, geçirgenlik ve etki süresi gibi değişen ilaç özellikleri ve antimikrobiyal aktiviteye sahip yeni kiral kuaterner amonyum tuzlarını sentezlemek için aktif ilaç bileşenleri olan anyonların farmasötik tuzlarını tasarlamak ve sentezlemek. Bu çalışmada, sekonder, tersiyer aminler ve KAT'lar rasemik ve kiral α-feniletilaminin kontrollü alkillenmesiyle gerçekleştirildi; di-alkil feniletil metilamonyum iyodür yapısı farklı alkil gruplarının zincir uzunluğu ve alkil grubunun dallanmasına bağlı olarak değiştirildi. İkinci aşamada KAT'ların rasemik ve kiral formlarının in vitro antimikrobiyal aktiviteleri N.C.C.L.S( the National Committee for Clinical Laboratory Standards) kurallarına göre disk-difüzyon metodu ile American Tipi kültür koleksiyonlarına karşı test edildi (Maryland, USA ): Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Streptococcus pyogenes, Pseudomonas aeruginosa, Bacillus subtilis ve bir türü olan Candida albicans. Sonunda ikili biyolojik aktiviteli farmasötik tuzlar yüksek aktiviteli KAT'lar ve ıbuprofenat ve naproksenat gibi NSAID'ler(Non-Stereoidal Anti Inflammatory Drug) den metastaz tepkimeleriyle sentezlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Design and synthesis of pharmaceutical salts are one of the prime aspects of drug development as 50% of drugs are in salt form. Pharmaceutical salts are occur with combination of an active ion and inert counterion. Exchanging the inert counterion of an active pharmaceutical salt with a pharmaceutically active ion can change the phyisco-chemical properties such as melting point, solubility and also the pharmaceutical properties e.g bioavailability, stability and permeability. The biggest problem of giving the pharmaceutical salts is polymorphism and this is one of the principal matters of obstructing the drug administration. This problem can be eliminated by administration of the drugs in ionic liquid form. One of the solutions for this is the pharmaceutical salts of which both anions and cations are active drug material. Moreover, personalized drug design which shows both antimicrobic and analgesic features only in one drug is one of the active research fields of drug industry at the present days. The aim of this study is to design and synthesize pharmaceutical salts of which anions are active drug ingredients, changing the drug properties e.g.solubility, permeability and length of effect and to synthesize new chiral quaternary ammonium salts which has antimicrobial activity. In this study, secondary and tertiary amines and QAS's synthesis have been performed via controlled alkylation of rasemic and chiral α-phenylethylamine; the structure of dialkyl phenylethyl methyl ammonium iodide have been changed via alkyl chain lenght and branched alkyl groups. In the second stage, the in vitro antimicrobial activities of the QASs' rasemic and chiral forms, have been tested by disc diffusion method according to rules of N.C.C.L.S( the National Committee for Clinical Laboratory Standards) against to the American Type Culture Collection (Maryland, USA): Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Streptecocus pyogenes, Pseudomonas aeruginosa, Bacillus subtilis and a kind of fungus, Candida albicans. Finally, dual biologically active pharmaceutical salts have been synthesized by metastasis reactions of high-effective antimicrobial QASs and NSAID (Non-Stereoidal Anti Inflammatory Drug) like ibuprofenate and naproxenate.