The effect of kinetic potential on bimetric gravity theory
Kinetik potansiyelin bimetrik gravite teorisine etkisi
  1. Tez No: 477600
  2. Yazar: HASAN BUZĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURETTİN PİRİNÇÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
Bimetrik skaler tensör gravite teorisinde (BGT) skaler alanın gradyenti ile birleştirilen g ?_?v ve g_?v gibi iki metrik ile kurulan bir iskelet vardır. g ?_?v yada g_?v metrikleri için hareketli gözlem çerçevesinin seçimi uzay-zamanda her iki metriğinde yerel gözlemci için sonuçları temel fizik kurallarına sahiptir. g_?v metriği hareketli koordinatlar ile seçildiğinde ışık hızı g ?_?v metriği çerçevesinde değişir. Bu çerçevedeki gözlemciler geçmiş evrendeki ışık hızının ve kırmızıya kaymaya karşı uzaktaki parlaklığın artmasından dolayı süpernovanın söneceğini görür. Üstelik skaler alan ? çerçevesi ivmelenmeksizin (hızlanmaksızın) kozmik skala için Friedmann denklemleri içinde karanlık enerji bileşenlerini tarif eder.
Özet (Çeviri)
Biometric scaler tensor gravity theory has a skeleton and this skeleton is constructed by combining the scalar field gradient to two metrices such as g ?_?v and g_?v. Choosing moving observation frames for ? g ??_?v or g_?v in the space-time has basic physics rules for local observers of both metrices. Light speed varies in the g ?_?v metric frame when g_?v metric is chosen by moving coordinates. Observers in the frame see that light speed varied and supernova died down because of increasing of brightness in farther in spite of redshift. Furthermore, scalar field ? without accelerating states dark matter components in the Friedmann equations for cosmic scale.