Uwb microstrip antenna design for microwave imaging systems
Mikrodalga görüntüleme için uwb mikroşerit anten tasarımı
  1. Tez No: 477605
  2. Yazar: NASIR IQBAL
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. SAEID KARAMZADEH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tezde, kanseri tespiti gibi mikrodalga görüntüleme uygulamaları için kullanılabilecek bir UGB (Ultra geniş bant) mikro şerit anten tasarlanmıştır. Normal dokular ve kanserli dokuların elektriksel özelliklerinin farklı olmasından dolayı kanserli dokuların tespiti mümkün olabilir. Bu uygulama için yüksek kazançlı bir UGB anteni kullanılabilir. Ultra geniş bant frekans aralığını kullanan mikro şerit anten uygulaması olan mikrodalga görüntülemenin, diğerlerine kıyasla düşük maliyetli ve etkili olması, ağır makine içeren, örneğin MRI gibi çok maliyetli diğer teknikler arasında daha popüler olmasını sağlar. Mikrodalga görüntüleme etkilenen dokuların çoğunu algılayacak kadar duyarlıdır. Ultra geniş bantlı sistemler, 2002'de Amerikan Federal İletişim Komisyonu'nun (FCC) tanımına göre, en az % 25'lik kesirli bant genişliği veya 1.5 GHz veya daha fazla çalışma frekansı aralığında olan cihazlardır. Başlangıçta, mikro şerit antenlerin temellerini ve türlerini teknik bilgi açısından ayrıntılı olarak açıkladık.Dipol, dizi ve reflektör antenleri gibi çeşitli anten türleri vardır, ancak mikro şerit yama antenleri olarak bilinen özel anten tiplerine odaklandık. Antenlerin, geri dönüş kaybı, gerilim duran dalga oranı ve kazanç gibi önemli parametreleri, antenin radyasyon özelliklerini anlamaya yardımcı olur. Dönüş kaybı, sinyaldeki güç kaybıdır, bu da iletim hattında tutarlılık eksikliği nedeniyle geri yansır. Nispeten mikro şerit antenlerin verimlilik, boyut ve maliyet bakımından diğer antenlere göre pek çok avantajı vardır. Mikroşerit besleme hattı kolay imalat nedeniyle yaygın olarak kullanılırken, empedans eşleştirmesi besleme hattı boyut ve konumuna göre geliştirilebilir. Önerilen antende kullanılan alt tabaka 1.6mm kalınlığında, göreceli geçirgenliği 4.4 ve kayıp teğeti 0.02 olan bir FR4'tür. Frekans Aralığı, 2.01 GHz - 7.64 GHz arasındadır ve Kesirli Bant Genişliği (FBW) %116'dır. Anten, 38 mm uzunluğunda ve 40 mm genişliğinde düşük maliyetli düşük profilli alt tabaka kullanıyor. Kısacası ultra geniş bant uygulamaları için çok kompakt bir tasarım yaratılmıştır. Yayılma yaması, 23.5 × 12 mm2 boyutlarında dikdörtgen biçimli yama içerir. Yamadaki radyasyon verimliliğini ve elektrik alan dağılımını arttırmak için bir saplama eklendi. Mikroşerit besleme hattı 50Ω empedans sağlamak için kullanıldı. Anten, mikrodalga görüntüleme amacı için oldukça iyi bir kazanç (9.40 dB) a sahiptir. Antenin yapısını tasarlamak ve analiz etmek için yüksek frekanslı yapısal simülatör (HFSS) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an UWB microstrip antenna is designed which can be used for microwave imaging applications such as breast cancer detection. Detection of cancerous tissues can be possible because of the difference between electrical properties of normal tissues and cancerous tissues. A high gain UWB antenna can be used for this application. Microwave imaging, which is the application of microstrip antenna utilizing ultra-wide band frequency range, is low cost and effective compared to others, which makes it more popular amongst other techniques that involve heavy machinery, which cost a lot, such as MRI. Microwave imaging is sensitive in detecting most of the affected tissues. Ultra-wide band devices, as explained by Federal Communication Commission (FCC) in 2002, are devices that have fractional bandwidth of at least 25% or operating frequency range of 1.5 GHz or more. In the beginning, we described the basics of patches and their types with detail in terms of technical information. There are several types of antennas such as dipole, array, and reflector antennas, but we focused on the special type of antennas known as microstrip patch antennas. Important parameters of antennas such as return loss, voltage standing wave ratio, and gain help to understand the radiation characteristics of antenna. Return loss is the power loss in the signal, which is reflected back because of the lack of coherence in the transmission line, while voltage standing wave ratio is the coefficient of return loss. Comparatively microstrip antennas have many advantages over other antennas in terms of efficiency, size and cost. Microstrip antennas consist of a radiating patch mounted on one side of the dielectric substrate and grounded on the other side. Radiating patch is fed with different techniques such as microstrip feeding line, coaxial probe, aperture coupling and proximity coupling. These techniques are categorized either contacting or non-contacting. Microstrip feed line is commonly used because of easy fabrication while impedance matching can be improved by size and position of feed line. Proposed antenna consists of a radiating patch on one side of substrate while ground on the other side. Substrate used in proposed antenna is FR4 with the thickness of 1.6 mm having relative permittivity, ε_r of 4.4 and loss tangent, δ equals to 0.02. Frequency range is in between 2.01 GHz to 7.64 GHz having a Fractional Bandwidth (FBW) of 116%. Antenna is using low cost low profile substrate with length of 38 mm and width of 40 mm. In short, a very compact design is created for ultra-wide band applications. Reducing the size of antenna affect the performance of antenna such as; varying thickness affect the bandwidth of antenna. Radiating patch consist of rectangular shape patch having length and width of 23.5 × 12 mm2. Stub is introduced to enhance the radiation efficiency and electric field distribution in the patch. Microstrip feed line is used to provide 50Ω impedance. Antenna can provide better gain of 9.40 dB, which is considerably a good result for microwave imaging purpose. High frequency structural simulator (HFSS) is used to design and analyze the structure of antenna.