Kaldırma araçlarının iş sağlığı ve güvenliği bakımından incelenmesi
Terms of investigation of occupational health and safety of lifting equipment
  1. Tez No: 477611
  2. Yazar: SERKAN AĞSEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN EROL AKATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Sanayinin hızlı gelişimi, tüketimin artması, rekabet piyasasını ve çalışma koşullarının değişimini getirmektedir. Çalışma yaşamında gerek tehlikeli ortam kaynaklı, gerek insan davranışları kaynaklı, gerekse farklı nedenlerden dünyanın çeşitli ülkelerinde birçok iş kazası ve meslek hastalığı meydana gelmektedir. Önlemlerin yetersizliği, bilgi eksiklikleri, teknolojik yetersizlikler gibi nedenlerle birçok insan yaralanmakta veya hayatını kaybetmektedir. Ülkemizdeki durum iş kazaları konusunda maalesef çok kötü durumda olmakla beraber meslek hastalığı konusunda da yeterli kayıt tutulmadığı için sağlıklı bir veri bulunmamaktadır. Türkiye'deki iş kazaları incelendiği zaman kaldırma araçları ile ilgili çok fazla kaza yaşandığı tespit edilmiştir. Bu da aslında sıklıkla kullanılan kaldırma araçlarında iş sağlığı ve güvenliğinin önemini ortaya çıkmıştır. Kaldırma araçları verimlilikte artış, maliyetlerde düşüş, çalışanlarda yorgunluk azalması gibi faydalar getirmesiyle beraber yeterli önlem alınmadan yapılan çalışmalarda yaralanmaların, ölüm vakalarının ve aslında oluşan maliyetlerin daha fazla olacağı tespit edilmiştir. Bu çalışmada kısaca kaldırma araçları, iş sağlığı ve güvenliği konularına değinip çalışma hayatında en çok kullanılan kaldırma araçları ve bunlarla ilgili önlemler, kontroller ayrıca yaşanmış kazalardan bahsedilecektir. Örnek bir vaka üzerinde inceleme yapılıp savunma ile ilgili veriler ortaya konacaktır. Ayrıca çalışmamda; Türkiye'de ve Dünya'da kaldırma araçlarında iş sağlığı ve güvenliği konularına ilişkin yazılmış tez, internet kaynaklı sistemlerden alınmış bilgiler, konu ile alakalı kitaplar ve makalelerden yararlanılarak kaynak tarama tekniği kullanılmıştır. Bire bir atıf yapılan bilgiler sayfa sonlarında belirtilmiş ayrıca yararlanılan her kaynak kaynakça kısmında belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid development of industry and the growth of consumption bring the change in the competitive market and working conditions. Many work accidents and occupational diseases occur in working life in different countries around the world because of hazardous environments, human behaviors and due to different reasons. Many people injure or die due to reasons such as inadequacy prevention, lack of information and technology. Unfortunately our country is in very bad condition about work accidents. There is no reliable data for occupational diseases because of insufficient records. When we check the situation about safety accident in turkey , we see that there are many accident for lifting equipment .Because of that occupational health and safety in lifting equipment that often used was brought out important Lift equipments provide increase in productivity, cost reduction and fatigue reduction in staff. However, costs and deaths actually occurred were found to be more without taking adequate protection. In this thesis, we will briefly explain occupational health, safety issues and lifting equipments. We will also mention most widely used lifting equipments in the industry and precautions, controls, experienced accidents. A sample case will be evaluated and proof will be explained. Also in my thesis; In Turkey and in the world of occupational health and safety in lifting equipment is a thesis written on the subject, taken from the internet based information system, resource scanning technique is used for making use of relevant books and articles on the subject. The citations are noted at the end of page. Also reference sources that used were mentioned in the bibliography.