Yeşil binalarda tasarım parametrelerinin belirlenmesi ve termodinamik analizi
Determination of design parameters in green buildings and their thermodynamic analysis
  1. Tez No: 477614
  2. Yazar: NESRİN VARIŞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER UTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışmada, yeşil bina kavramı detaylı bir şekilde tanımlanmıştır. Yeşil binaların tasarım süreçlerinde izlenmesi gereken yollar ve termodinamik parametreler açıklanmıştır. Yeşil binaların yerel çevre ile olan etkileşimi ve LEED ölçütleri de belirtilmiştir. Tasarımı yapılan binanın termodinamik analizleri hesaplanmıştır. Binanın enerji ihtiyacının ne kadarının yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanabileceği incelenmiştir. Binanın yeşil bina kriterlerine uygunluğu LEED ölçütleriyle incelenmiş ve uygun olduğu tespit edilmiştir. Bulunan sonuçlar yeşil binanın işlerliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the concept of green buildings has been defined in details. The path to be followed during the designing of green buildings and the thermodynamic parameters have been explained. The interaction of green buildings with the local environment and LEED criterions have also been mentioned. Thermodynamic analysis of the building has been calculated. Amount of renewable energy for the building has been examined. Compatibility of the building to the green building criteria has been analized with LEED standards and found out to be acceptable. The results show the validity of green building standards.