Karton ambalajlı kayısı nektarında raf ömrünün belirlenmesi üzerine araştırma
A study on the determination of shelf-life of apricot nectar packed in carton
- Tez No: 47762
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Karton ambalajlı (1/1 ve 1/5) kayısı nektarının kalite değişimi 2 aylık aralıklarla belirlenmiştir. Kalite değişme kriteri olarak askorbik asit, toplam karotenoid, hidroksimetilfurfural ve esmerleşme indeksi seçilmiştir. Ayrıca tat, koku, renk gibi duyusal özellikler değerlendirilmiştir. Bulgulara göre seçilen kalite kriterlerinden en hızlı değişeni askorbik asit tir. Bu bileşiğin zamana bağlı kaybı eksponensiyel modele uymaktadır. Başlangıçtaki askorbik asidin yarısına göre hesaplanan raf ömrü 1/5 ve 1/1 karton ambalajlı kayısı nektarında sırası ile 9.0 ve 9.4 aydır. Tat puanına göre belirlenen raf ömrü ise aynı örneklerde sırası ile 10 ve 11 aydır. ANAHTAR KELİMELER: Raf ömrü, kalite değişimi, depolama süresi, kayısı nektarı, karton ambalaj, askorbik asit, hidroksimetilfurfural, karotenoid.
Özet (Çeviri)
Quality change of carton packed (1/1 and 1/5) apricot nectar has been determined in two months intervals. Ascorbic acid, total carotenoids, hydroxymethylfurfural and browning index have been selected as quality change criteria. Additionally sensory properties such as taste, odor, colour, etc. have been also evaluated. The most rapid changing of the quality criteria according to findings is ascorbic acid. Lose of this component depending on time conforms to exponential model. Shelf life which was calculated in reference to half of initially ascorbic acid is respectively 9.0 and 9.4 months in 1/5 and 1/1 carton packed apricot nec tar. The shelf life which was determined according to point of taste is however 10 and 1 1 months respectively at the same samples. KEY WORDS : Shelf-life, quality change, storage period, apricot nectar, carton packing, ascorbic acid, hydroxymethylfurfural, carotenoid.