Farklı bitki sıklıklarının kedi nanesi (nepeta racemosa lam.) verimine etkisi
Effects of different plants densities on the yield of catmint
  1. Tez No: 47761
  2. Yazar: REYHAN BAHTİYARCA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEŞET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi FARKLI BİTKİ SIKLIKLARININ KEDİ NANESİ {Nepeta racemosa Lam.) VERİMİNE ETKİSİ Reyhan BAHTİYARCA Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Neşet ARSLAN 1996, sayfa 47 Jüri : Prof. Dr. Neşet ARSLAN Prof. Dr. Özer KOLSARICI Prof. Dr. Orhan ARSLAN Bu çalışma farklı bitki sıklıklarının kedi nanesi (Nepeta racemosa Lam.) bitkisinin verim ve komponentlerine etkisini tesbit etmek amacıyla yapılmıştır. Deneme 1995 yılında Ank. Oni. Ziraat Fak. Tarla Bitkileri Böl. deneme tarlasında yürütülmüş ve tesadüf bloklarında bölünen parseller deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulmuştur. Önce sera ortamında köklendirilen çelikler sonbaharda 40x20, 40x30, 40x40, 60x20, 60x30 ve 60x40 cm. aralık mesafelerde 2.0 ve 2.4 m2' lik parsellere dikilmiştir. Ertesi yılda gelişen bitkilerde iki biçim yapılmış ve şu sonuçlar alınmıştır; 1. Farklı ortamlarda köklendirme: En iyi köklenme perlit ve kumda olmuş, toprakta fidelerin çoğu çürümüştür. 2. Bitki boyu: İlk biçimde 33.6 cm., ikinci biçimde 35.0 cm olmuştur. Sıra araları bitki boyunu önemli derecede etkilerken sıra üzerlerinin etkisi önemsiz olmuştur. 3. Yaş ve drog herba verimi: En yüksek toplam yaş ve drog herba verimi (sırasıyla 210.06 ve 50.59 kg/da) olmak üzere 40x30 cm'lik aralık mesafeden elde edilmiş olup, her iki verim de sıra arası ve sıra üzeri mesafelerden etkilenmişlerdir. 4. Kuru Yaprak ve Çiçek Verimi: En yüksek kuru yaprak ve çiçek verimi birinci biçimde 40x30 cm'den (5.88 kg/da), ikinci biçimde 40x20 cm'den (21.76 kg/da) elde edilmiştir. 5. Uçucu yağ oranı: Uçucu yağ oranına sıra arası ve sıra üzerleri etkili olmamış; birinci biçimde % 0.51, ikinci biçimde % 0.80 bulunmuştur. 6. Uçucu yağ verimi: Uçucu yağ verimi 40 cm. sıra aralığında (347.2 ml/da), 60 cm. sıra aralığına göre (259.2 ml/da) daha fazla olmuştur. 7. Uçucu yağın bileşenleri: Uçucu yağın bileşeninde % 94.0-96.89 oranında Nepetalactone bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Lamiaceae, tıbbi bitkiler, Nepeta cinsi, Nepeta racemosa, bitki boyu, bitki sıklıkları, yaş ve drog herba verimi, uçucu yağ oranı, uçucu yağın bileşenleri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis EFFECTS OF DIFFERENT PLANTS DENSITIES ON THE YIELD OF CATMINT (Nepeta racemosa Lam.) Reyhan BAHTİYARCA Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor : Prof. Dr. Neşet ARSLAN 1996, sayfa 47 Jury : Prof. Dr. Neşet ARSLAN Prof. Dr. Özer KOLSARICI Prof. Dr. Orhan ARSLAN This research was conducted to determine the effects of different plant densities on yield and components of catmint (Nepeta racemosa Lam.) The trial was arranged in split plot in randomized block design with three replicates and conducted on the field of Crop Science Department of Agriculture Faculty, Ankara University in 1995. After cuttings the plants was rooted in greenhouse, they were planted 40x20, 40x30, 40x40, 60x20, 60x30 and 60x40 spacing into 2.0 and 2.4 cm2 of plots. The plants were cut twice in the year and the following results were obtained; 1. Rooting in different conditions: The best rooting were in perlit and sand, the most of seedlings spoiled in soil. 2. Plant high: It was 33.6 cm at first cutting, it was 35 cm at the second cutting. Planth height was significantly effected by interrow but wasn't effected by spacing. 3. Fresh and drog herba yield: The highest total fresh and drag herba yield (respectively 210.06 and 50.59 kg/da) were obtained from 40x30 cm of plant densities, they were both effected by interrows and spacings. 4. Dry leaf and flower yield: The highest dry foliage and flower yield were obtained from 40x30 and 40x20 cm of plant densities at the first and second cuttings respectively. 5. Essential Oil rate: It was 0.51 % and 0.81.% at the first and second cuttings respectively, and wasn't effected significantly by both interrows and spacings. 6. Essential Oil yield: Essential oil yield with 40 cm of interrow (347.2 ml/da) was higher than 60 cm. of interrow (259.2 ml/da). 7. Components of the Essential Oil: There were determined 94.0-96.89% nepetalactone in their essential oil. KEY WORDS: Lamiaceae, Medicinal plants, Nepeta spp., Nepeta racemosa, plant height, plant densities, fresh and drog herba yield, essential oil rate, essential oil components.