İçme suyu dağıtım sistemlerinde bina (Servis) bağlantılarında meydana gelen arızaların analizi
Analysis of leakages on building (Service) connections at water distribution systems
- Tez No: 477646
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
İçme suyu dağıtım sistemlerinde gözlenen arızaların önemli bir kısmı bina (servis) bağlantısında meydana gelmektedir. Bu arızalar genel olarak yüzeye çıkmamakta ve önemli bir kısmı aktif kaçak kontrolü ile belirlenebilmektedir. Sızıntılardan kaynaklanan su kayıplarının azaltılması için bina bağlantılarında meydana gelen arızaların ve sebep olan faktörler analiz edilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, içme suyu dağıtım sistemlerinde meydana gelen arızalar, bu arızaya sebep olan faktörler ve bu arızaların su kayıplarına etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bunun için Malatya il merkezi içme suyu dağıtım sistemi uygulama alanı olarak seçilmiş ve 2007-2016 yıllarında arasında kaydedilmiş bina bağlantısı arıza kayıtları analiz edilmiştir. Çalışmada ayrıca, bina bağlantılarının su kayıplarına etkisini analiz etmek için uygulama alanında 11 adet alt ölçüm bölgesinde tespit edilen sızıntı ile debi ve basınç değişimleri izlenmiş ve aralarındaki ilişki değerlendirilmiştir. Bu analizlere göre, yüzeye çıkmayan ve tespit edilen sızıntıların önemli bir kısmı bina bağlantılarında meydana geldiği tespit edilmiştir. Ayrıca bu sızıntıların gece debisini ve dolayısıyla su kaybını doğrudan arttırdığı görülmüştür. Elde edilen sonuçların su temini sağlayan kurumlarda uygulayıcılar ve akademik çalışmalar için önemli kazanımlar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Most of the leakages observed in water distribution systems occur on consumer (service) connections. These leakages generally do not come up to surface and can be determined by active leakage control. To reduce water losses causing from leaks, leakages and reasons of leakages on service connections must be analyzed. In this study, it is aimed to investigate leakages on service connections, factors causing these leakages and effects of leakages on water losses. For this purpose, water distribution system of Malatya was chosen as the application area and service connection breakdowns recorded between the years of 2007-2016 and they were analyzed. Also, flows and pressures into 11 district metered areas are observed to analyze effect of service connection failures on water losses by minimum night flow analysis. According to this analysis, it was determined that a significant portion of the leakages that occurred on service connections do not come out to the surface. Also it was determined that these leakages increase water losses significantly. It is believed that the results obtained in this study will provide significant acquisitions for water companies and academic researchers.