Investigation of some tlr polymorphisms in tuberculosis patients in Malatya
Malatyadaki tüberküloz hastalarında bazı tlr genlerinin polimorfizmlerinin taranması
  1. Tez No: 477647
  2. Yazar: REFİKA DİLARA VAİZOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEREN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Dünyadaki başlıca sağlık sorunlarından biri olan tüberküloz, her yıl çok sayıda ölüme neden olmaktadır. Dünya Sağlık Örgütünün raporuna göre yılda 2 milyon kişi tüberküloz nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Hastalık etkeni kişileri enfekte ettikten sonra çok uzun süre latent evrede kalabilmektedir. Enfekte olan kişilerden bazıları hasta olurken bazı kişilerde ise hastalık hiçbir zaman gelişmemekte hatta bunların yaklaşık %90'nı bağışık sistemin verdiği cevapla kendiliğinden iyileşmektedir. Birçok enfektif hastalıkta olduğu gibi enfekte olan kişi sayısı ve hasta olan kişi sayısı arasındaki farklılığa konakçı savunması ve organizmanın virulansı arasındaki denge farklılıkları neden olmaktadır. Yapılan çalışmalarda bu farklılığın sebebi çoğunlukla, konağın bağışıklık sisteminin durumu ile ilişkilendirilmiş ancak yeterli bir cevap olarak görülmemiştir. Bu durumda, enfektif hastalıklarla konak arasındaki ilişkiyi anlayabilmek için enfektif ajanlara verilen cevabın genetik temellerinin araştırılması gerekmiştir. Bu çalışmamızda Mycobacterium tuberculosis'e immun cevapta ya da yatkınlıkta söz konusu genlerden TLR genlerindeki polimorfizmlerin etkisini inceledik. Bu çalışmamızda Malatya'da yaşayan 50 tüberküloz hastası ve 50 sağlıklı bireyi dahil ettik. Yaptığımız bu tez çalışmasında TLR 4 (rs4986790, rs4986791) ve TLR 6 (rs3821985) genotipik ve allellik dağılımları açısından hasta ve kontrol grupları karşılaştırıldı ve aralarında istatistiki olarak anlamlı bir sonuç bulamadığımızı gösterdik.
Özet (Çeviri)
Tuberculosis, one of the major health problems causes many deaths every year in the world. According to the report of World Health Organization, 2 million people per year lose their lives due to tuberculosis. The disease can remain in the latent phase for a very long time after infecting the affected individual. Although some of the infected people are showing the symptoms, while in some people the disease never develops, even about 90% of them are improved by the immune system's response. As in many infectious diseases, the difference between the number of infected people and the number of sick people is caused by differences in balance between host defense and the virulence of the organism. In studies conducted this difference was mostly attributed to the state of the immune system of the site, but not to an adequate response. In this case, the genetic basis of the response to infectious agents needs to be investigated in order to understand the relationship between infectious diseases and host. We also investigated the effect of polymorphisms in TLR genes from the genes involved in immune response to susceptibility to Mycobacterium tuberculosis. In this thesis study, we included 50 tuberculosis patients and 50 healthy individuals living in Malatya. Patient and control groups were compared in terms of TLR 4 (rs4986790, rs4986791) and TLR 6 (rs3821985) genotype and allele distributions and we did not find a statistically significant result between them.