Katı yakıtların gazlaştırma özelliklerinin incelenmesi.
- Tez No: 47765
- Danışmanlar: PROF.DR. MUAMMER CANEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET YUksek Lisans Tezi KATI YAKITLARIN GAZLAŞTIRMA ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ Rukiye KARABULUT Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Muammer CANEL 1996, Sayfa : 75 Jüri : Prof. Dr. Muammer CANEL Doc.Dr. Osman GÜREL Doc.Dr. Senay TASCIOGLU Bu çalışmada 400° C ile 900° C arasındaki altı ayrı sıcaklıkta elde edilen kokların tutuşma sıcaklıkları ve COs ile gazlaştırma tepkimeleri incelenmiştir. Katı yakıtlar farklı sıcaklıklarda CO2 ile tepkimeye sokularak tepkime hız sabitleri belirlenmiş ve bu hız sabitlerinden yararlanılarak reaktif likleri karsılastırılmıstır. Ayrıca termal analiz yöntemleri kullanılarak katı yakıtların piroliz ve yanma özellikleri incelenmiştir. 400° C -600° C arasındaki koklarda koklaşma sıcaklığı arttıkça reaktif lik azalmakta, 700° C itibaren reaktif likte tekrar bir artış başlamaktadır. Bu artış 900° C a kadar devam etmektedir. Bu durum koklaştırma sırasında yüzeyin yapısındaki değişmeler ile ilgilidir. Ayrıca örneklerin koklaşma sıcaklığı yükseldikçe uçucu madde miktarı azalmakta ve tutuşma sıcaklığı da artmaktadır. Termal analiz sonuçları kokların bileşim analizleri ve tutuşma sıcaklığı deney sonuçları ile uyum halindedir. ANAHTAR KELİMELER: Gazlaştırma, tutuşma sıcaklığı, termal analiz, koklaştırma.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Master Thesis INVESTIGATION OF GASIFICATION PROPERTIES OF SOLID FUELS Rukiye KARABULUT Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor: Prof. Dr. Muammer CANEL 1996, Page: 75 Jury : Prof. Dr. Muammer CANEL Assoc. Prof. Dr. Osman GUREL Assoc. Prof. Dr. Senay TASCIOGLU In this study the ignition temperatures and gasification reactions with CO2 of cokes which were obtained at six different temperatures between 400° C and 900° C have been studied. Solid fuels have been reacted with CO2 at different temperatures and their rate ^constants have been determined. Their reactivities have been compared on the basis of those rate constants. In addition; the pyrolysis and combustion properties of solid fuels have been studied by using thermal analysis methods. For the cokes which are between 400° C-6OO0 as the carbonization temperatures increases the reactivity decreases; after 700° C an increase in the reactivity begins and this increase continues until 900° C. This situation is related to the changes of the surface character. Besides, as the carbonization temperature of the samples increases the amount of volatile matter decreases and the ignition temperature increases. There is a good correspondence between the thermal analysis results and the experimental results related to the proximate analysis and the ignition temperature. KEY WORDS: Gasification, ignition temperature, thermal analysis, carbonization.