Zenginleştirme yöntemlerinin değişik linyitlerin piroliz ürün verimleri üzerine etkisi
The effects of enrichment methods on pyrolysis product yields obtained from different lignites
  1. Tez No: 477667
  2. Yazar: AYDAN AKSOĞAN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BENTLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Linyitlerimizin bilinen kullanım alanlarının dışında, teknolojik ürün olarak değerlendirilme yollarının araştırılması ülkemiz açısından önemlidir. Bu tez çalışması kapsamında; Malatya-Arguvan, Sivas-Kangal ve Kahramanmaraş-Elbistan linyitlerinin öncelikle yüzdürme-batırma, sallantılı masa, Reichert spirali, Falcon konsantratörü ve flotasyon yöntemleriyle zenginleştirme çalışmaları yapılmıştır. Zenginleştirme yöntemleri içerisinde hem kül hem de kükürt uzaklaştırma açısından en başarılı yöntemin Reichert spirali olduğu belirlenmiştir. Zenginleştirme yöntemlerinin piroliz ve sıvılaştırma ürün verimleri ve katı ürünün kalitesi üzerine oldukça olumlu bir etkisinin olduğu ortaya çıkarılmıştır. Ancak, teorik olarak mümkün olan bu çalışmanın ekonomikliğinin araştırılmasının gerekliliği açıktır. Tez kapsamında çalışılan 3 linyitin de zenginleştirilmesinin gerekli olduğu, daha sonra kullanım alanlarına yönelik çalışmaların yapılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is essential for our country to investigate the ways of evaluating our lignites as technological products rather than their widely known usage areas. In the scope of the present thesis; first of all, the enrichment of lignites found in the regions of Malatya-Arguvan, Sivas-Kangal and Kahramanmaras-Elbistan was carried out by sink-float, shaking table, Reichert spiral, Falcon concentrator and flotation methods. It was found that Reichert spiral method is the most successful one among the others in terms of both ash and sulfur removal. It has been found out that the enrichment methods have a quite positive effect on pyrolysis and liquefaction product yield and quality of solid product. However, it is obvious that the exploring the economical dimension of this theoretically possible work is a necessity. It has been concluded that the enrichment of the three lignites studied in the scope of the present thesis is necessary and after that the studies about their usage areas should be done.