Amik ovası yaygın toprak serilerinde, soyada bakteri aşılaması ve demir uygulamasının azot fiksasyonuna etkisi
Effect of bacteria inoculation and iron application on nitrogen fixation in soybean
  1. Tez No: 477688
  2. Yazar: ALİ SARIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez çalışmasında, Amik Ovasına ait yaygın toprak serilerinden Akkerpiç, Akkuyu, Aktaş, Asi ve Aşağıoba toprakları ile kurulan saksı denemeleri ile soya bitkisinde bakteri aşılaması ve demir uygulamasının azot fiksasyonuna etkileri araştırılmıştır. Deneme deseni, 2 bakteri (B0: bakterisiz; B1: 110 nolu bakteri suşu), 2 demir (Fe0: demirsiz; Fe1: 5 ppm demirli), 5 toprak serisi (T1: Aktaş; T2:Akkerpiç T3:Akkuyu; T4: Aşağıoba; T5:Asi) ve 3 tekerrür olarak belirlenmiştir. Çiçeklenme dönemlerinde bitki ve toprak örneklemeleri yapılmıştır. Bitki örneklerinde nodülasyon, biyomas ve azot analizleri, toprak örneklerinde ise CO2 üretimi (toprak solunumu), dehidrogenaz enzim aktivitesi (DHA) ve mikrobyal biyomas karbon (MBC) içerikleri belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, nodül sayısı değerleri Aktaş, Akkerpiç, Akkuyu, Aşağıoba ve Asi Serilerinde sırasıyla 4, 12 ,12, 4, 0 adet/bitki olarak belirlenmiştir. Bakteri aşılamasının yapılmadığı topraklarda nodül oluşmamıştır. Aşılama yapılan uygulamalarda Asi serisinde bitki gelişimi görülmemiş, buna bağlı olarak nodül de oluşmamıştır. Aşılama yapılan diğer serilerde ise bitki başına ortalama 5 nodül görülmüştür. Bakteri aşılaması ve demir uygulamasının birlikte yapılması ile 20 nodüle kadar çıkmıştır. Bakteri aşılaması yapılan topraklarda tespit edilen DHA değeri 110 g TPF/10 g kt., CO2 içeriği 15.2 mg C/100 g kt. 24 sa. MBC içeriği ise 9,42 mg C/100 g kt. olarak belirlenirken aynı değerler bakteri aşılaması olmayan topraklarda sırasıyla DHA 90g TPF/10 g kt., CO2 içeriği 14.2 mg C/100 g kt. 24 sa. MBC içeriği ise 7.93 mg C/100 g kt. olarak belirlenmiştir. Genel ortalama sonuçlarına göre, Amik Ovasına ait yaygın serilerde bakteri aşılaması ve demir uygulaması soyada nodül oluşumuna ve azot fiksasyonuna olumlu etkilerinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was investigated effect of bacteria inoculation and iron application on soybean plant via pot experiments using common soil series belonging to Aktaş, Akkerpiç, Akkuyu, Aşağıoba and Asi in the Amik Plain. Experimental design was consisted of 2 bacteria (B0: without inoculation and B1: bacteria strain nr. 110), and 2 iron (Fe0: without iron and Fe1: 5 mg kg-1 Fe) on selected 5 soil series (S1: Aktaş S2: Akkerpiç; S3: Akkuyu; S4: Aşağıoba; S5: Asi) with 3 replication. Plant and soil samples were taken at bloomin period. Nodülation, biomass development and the nitrogen content 0f the plant materials were analyzed in plant samples, whereas soil respiration (CO2 production), Dehydrogenase enzyme activity (DHA) and micorbial biomass carbon (MBC) contents were determined. The number of nodules were 4, 12, 12, 4 and 0 number plant-1 in Aktaş, Akkerpiç, Akkuyu, Aşağıoba and Asi, respesctively. Nodule formation was not observed in non-inoculated pots. Within the inoculated applications, plant was not developed in Asi series; therefore, nodule was not formed. In other soil series an average of 5 nodules per plant were determined. Bacterial inoculation and iron application together increased nodule number up to 20 nodules per plant. The determined DHA, CO2 and MBC results were 110 g TPF 10 gds-1., 15.2 mg C 100 gds-1. 24 h-1 and 9.42 mg C 100 gds-1 in bacteria inoculate soils, whilethese values were 90 g TPF 10 gds-1., 14.2 mg C 100 gds-1. 24 h-1., 7,93 mg C 100 gds-1, respectively. According to the general average results, bacterial inoculation and iron application have positive effects on nodule formation and nitrojen fixation in the common soil series of Amik Plain.