Amik ovası yaygın toprak serilerinin mikrobiyal aktivitelerinin haritalanması
Mappi̇ng of microbial activities in the widespread soil series of Amik plain
  1. Tez No: 382527
  2. Yazar: MUSTAFA DEMİRTOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREF KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma ile Amik Ovasında yaygın olarak yer alan toprak serilerinin mikrobiyal aktivitelerini belirlemek ve haritalandırmak amaçlanmıştır. Bu amaçla, ovada yaygın olarak yer alan 11 toprak serisinden sonbahar döneminde her bir seriyi temsil edecek şekilde 5 örnekleme noktasından 0-30 cm derinlikten 3 paralelli olarak toprak örnekleri alınmıştır. Örnekleme noktalarının koordinatları el GPS'i yardımı ile kaydedilmiştir. Alınan toprak örneklerinin mikrobiyal aktivitelerini belirlemek amacıyla Toprak Solunumu (CO2), Dehidrogenaz Enzim Aktivitesi (DHA) ve Mikrobiyel Biyomas (MBC) analizleri gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler sonucu elde edilen değerler ilgili serinin temel toprak haritasındaki veri tabanına aktarılarak konulu haritalar üretilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre mikrobiyal açıdan en yüksek CO2, DHA ve MBC değerleri sırası ile 29.0 mg CO2 100gkt/24sa. Acarköy serisi, 1119 g TPF 10 gkt/24sa. Reyhanlı serisi ve 256 mg C/kg kt. olarak Asi serisine ait topraklarda belirlenmiştir. Aynı parametrelere ait en düşük değerler ise sırası ile 11.4 mg CO2 100gkt/24sa. Aşağıoba serisi, 392 g TPF 10 gkt/24sa. Acarköy serisi ve 121 mg C/kg kt. olarak Reyhanlı serisine ait topraklarda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine and mapping of soil microbial activities in widespread soil series of Amik Plain. For this purpose, soil samples were taken from 11 soil series (Aşağıoba, Karasu, Topboğazı, Acarköy, Comba, Reyhanlı, Sazyurdu, Asi, Keçebek, Arpahan, Akkerpiç) in the autumn period. Each will represent a series of five sampling points and 0-30 cm depth of soil samples taken from the three paralleled without waiting is subjected to analysis. Coordinates of sampling points were recorded with the help of handheld GPS. Soil respiration (CO2), dehydrogenase enzyme activity (DHA) and microbial biomass carbon (MBC) analyzes were done for the purpose of determined of microbial activity. Thematic maps were produced as a result of the analysis of the values were placed basis of soil mapping units of related series. According to research results from the microbial point of highest CO2, DHA and MBC values were determined as 29.0 mg CO2 100g.ds/24 h. in Acarköy Series, 1119 µg TPF 10 g.ds/24h. in Reyhanlı Series and 256 mg C/kg.ds. in Asi Series' soils respectively. Belong to the same parameters of the lowest values were determined as 11.4 mg CO2 100 g.ds/24sa. in Aşağıoba Series, 392 µg TPF 10 g.ds/24h. in Acarköy Series and 121 mg C/kg.ds. in Reyhanlı Series' soils respectively