Amik Ovası yaygın toprak serilerinin mikrobiyal aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of microbial activity in some widespread Amik Plain soil series
  1. Tez No: 329511
  2. Yazar: HASAN CANER ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, Amik Ovasına ait yaygın 5 toprak serisinin (Paşaköy, Bağlama, Aktaş, Akkerpiç, Kangallar) mikrobiyal aktiviteleri belirlenirken, aynı toprak serilerine ait daha önceki çalışmalarda farklı araştırıcılar tarafından belirlenmiş olan bazı fiziksel ve kimyasal özelliklerin mikrobiyal aktivitelerle olan etkileşimleri incelenmiştir. Araştırma alanlarında sonbahar döneminde geniş bir sörvey çalışması yapılmış ve her seriyi temsil eden 5 örnekleme noktasından 0-30 cm'den 3 paralelli toprak örnekleri alınmıştır. Mikrobiyal aktiviteleri belirlemek amacı ile deneme topraklarında, toprak solunumu (CO2) ve Dehidrogenaz enzim aktivitesi (DHA) analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçları daha önce yapılmış bazı toprak analiz sonuçları ile karşılaştırılmış ve interaksiyonlar incelenmiştir.Araştırma sonuçlarına göre mikrobiyal açıdan en yüksek CO2 ve DHA değerleri sırası ile 19.20 mg CO2 100gkt/24sa ve 164.60 mikro g TPF 10 gkt/24sa olarak Akkerpiç seri topraklarında belirlenmiştir. Aynı parametrelere ait en düşük değerler ise sırası ile 13.10 mg CO2 100gkt/24sa ve 59.80 mikro g TPF 10 gkt/24sa olarak Paşaköy serisine ait topraklarda belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this master research project, some of the series of common lands (Paşaköy, Bağlama, Aktaş, Akkerpiç, Kangallar) belonging to the Amik Plain were determined to microbial activity and interactions between the microbial activity and some soil properties which have been determined in previous studies by different researcher. For this purpose, made a wide survey and soil samples were taken five different points for each series as 3 replications. Soil respiration (CO2) and dehydrogenase (DHA) analyzes were done for the purpose to determined to soil microbial activity. Survey results were compared with some soil properties which were determined before, for interactions corelations results.According to the research results, the highest CO2 and DHA values were determined 19.57 mg CO2 100gkt/24h. and 160.1 micro g TPF 10 gkt/24h respectively in Akkerpiç soil series. The lowest values for the same parameters were determined 13.10 mg CO2 100gkt/24sa. and 59.8 micro g TPF 10 gkt/24h. respectively in Paşaköy soil series.