Yeni bir ürün: Naneli kefir
An innovative product: Kefi̇r with peppermint juice
- Tez No: 477694
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Çalışmada, kefir üretimi; UHT süt, kefir starter kültür ve nane suyu kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Nane suyu % 0 (Kontrol), % 2 ve % 4 oranlarında süte ilave edilmiştir. Üretilen kefirlerde depolamanın 1., 7., 14. ve 21. günlerinde kimyasal, biyokimyasal ve duyusal nitelikler saptanmıştır. Ön-kolon türevlendime tekniğiyle serbest aminoasitler, organik asitler ve karbonhidratlar Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi (YPSK)'nde analiz edilmiştir. Serbest yağ asitleri ve uçucu organik bileşenler sırasıyla alüminyum oksit absorbsiyonu ve Katı Faz Mikro Ekstraksiyon (KFME) teknikleri kullanılarak ekstrakte edilmiştir. Bu bileşenler Gaz Kromatografisi/Kütle Spektrometresi'nde analizlenmiştir. Kefir üretimi üç tekerrürlü olarak gerçekleştirilmiştir. Kefirlerin genel kimyasal nitelikleri birbirleriyle benzerlik göstermektedir. Depolama süresince kefirlerin pH değerleri azalma gösterirken, titrasyon asitlikleri (naneli kefirler hariç) artma göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Kefirs were produced using UHT (Ultra High Temperature) milk, kefir starter culture and peppermint juice which were added to milk at ratios of 0 % (Control), 2% and 4%. Produced kefirs were analyzed for chemical, biochemical and sensory properties at 1, 7, 14 and 21 days of storage. The free amino acids and also organic acids and carbohydrates were analyzed on high-performance liquid chromatography (HPLC) with pre-column derivatization technique. The free fatty acids and volatile organic compounds were extracted using aluminium oxide adsorbtion and Solid Phase Micro-Extraction (SPME) techniques, respectively. They were analyzed on gas chromatography/mass spectrometry (GC/MS). Kefir-making was carried out in triplicate. With respect to gross-chemical composition, The Kefir samples had similar each other. While pH values of Kefirs decreased during storage, titratable acidity (with exception of Kefirs with peppermint juice) increased.