Hatay ili Kırıkhan-Reyhanlı bölgesi çayır-mera topraklarının bazı kimyasal ve fiziksel özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some chemical and physical properties of grass and pasture soils in between Kırıkhan-Reyhanlı district in hatay
  1. Tez No: 477695
  2. Yazar: MEHMET SELİM BİLGE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çalışma Hatay ili Kırıkhan-Reyhanlı bölgesinde, Çayır-Mera topraklarında belirlenmiş 40 ayrı noktada ki 2 faklı derinlikten (0-20 ve 20-40 cm) alınan toprak örneklerinde temel kimyasal ve fiziksel özelliklerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu sayede bölgede yetişen ürünlerin kalite ve miktar bakımından daha üst seviyelere getirilmesi açısından toprağa uygulanması gereken işlemler önceden belirlenmiş olacaktır. Toprak örneklerinde pH, toplam çözünebilir tuz, katyon değişim kapasitesi (KDK), değişebilir katyonlar (DK), kireç, organik madde ve bünye analizleri yapılmıştır. Çalışma sonucunda, büyük çoğunluğu kil bünyeli olan topraklarda, kil % 4.6-65.3, pH 6.85-8.16, toplam tuz % 0.00-0.21, değişebilir Na 0.06-2.41 me/100 g, kireç % 3.40-53.35, organik madde % 0.29-5.52, KDK ise 2.98-185.30 me/100 g arasında değiştiği belirlenmiştir. Araştırma sonucunda bölgede bulunan çayır-mera alanlarının genel itibarı ile fiziksel ve kimyasal özellikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was to determine the fundamental chemical and physical properties of soil samples taken from 40 different points and 2 different depths (0-20 and 20-40 cm) in the grass and pasture soils determined in between Kırıkhan-Reyhanlı district in Hatay. Therefore, it was to predetermine the necessary procedures that should be applied in order to take the quality and amount of the products in the region to a higher level. Within the sample soils was analyzed the amount of pH, total soluble saline, cation exchange capacity (CEC), replaceable cations (RC), lime, organic matter and structure. As a result of the study, it was determined that within the soils that are mostly structured in lime there's a change in lime % 4.6-65.3, pH 6.85-8.16, total saline % 0.00-0.21, changeable Na 0.06-2.41 me/100 g, lime 3.40-53.35, organic matter % 0.29-5.52, CEC 2.98-185.30 me/100 g. In the end of the study the general chemical and physical properties of the grass and pasture soils of the region were determined.