Seçilmiş bazı köpekdişi ayrığı [Cynodon dactylon (L.) pers var. dactylon] hatlarında çim ve ot kalitesinin belirlenmesi
Determination of forage and turf quality in some selected bermudagrass [Cynodon dactylon (L.) pers. dactylon] lines
- Tez No: 477696
 - Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN YILMAZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, 2013 ve 2014 yıllarında seçilmiş köpekdişi ayrığı [Cynodon dactylon(L.) pers var. dactylon] hatlarında çim ve ot kalitesinin belirlemek amacıyla Mustafa Kemal Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümü araştırma alanında yürütülmüştür. Çalışmada materyal olarak seçilmiş 54 köpekdişi ayrığı hattı kullanılmıştır. Araştırmada çim amacıyla, tesis olma hızı, ilkbaharda yeşillenme oranı, sonbaharda yeşil kalma oranı, yaprak eni, yaprak uzunluğu, boğum arası uzunluğu, yaprak dokusu, yoğunluk, soğuğa dayanıklılık, çim kalitesi ve çim rengi incelenmiştir. Ot amacı ile, bitki boyu, yeşil ot verimi, kuru ot verimi, ham ham protein oranı, ADF, NDF, KMT, NEL, NYD ve SKM oranları incelenmiş ve kullanılan hatların arasındaki farklılıkların önemli olduğu saptanmıştır. Gözlem zamanlarının tesis olma hızı, ilkbaharda yeşillenme oranı, sonbaharda yeşil kalma oranı, soğuğa dayanıklılık, çim kalitesi ve çim rengi özelliklerinde etkili olduğu saptanmıştır. İncelenen özelliklerden, tesis olma hızı (% 32.0-99.3), ilkbaharda yeşillenme oranı (% 35.3-71.3), sonbaharda yeşil kalma oranı (% 30.6-48.6), yaprak eni (1.1-9.0 mm), yaprak uzunluğu (37.0-95.0 mm), boğum arası uzunluğu (10.0-41.0 mm), yaprak dokusu (2.0-9.0 puan), yoğunluk (2-9 puan), soğuğa dayanıklılık (2.47-3.61 puan), çim kalitesi (6.30-7.33 puan) , çim rengi (5.88-7.33 puan), bitki boyu (5.66-48.00 cm), yeşil ot verimi (48.6-1046.00 kg/da), kuru ot verimi (16.8-361.3 kg/da), ham ham protein oranı (% 7.88-10.8), ADF (% 27.9-33.0), NDF ( % 62.4-70.1), KMT (1.77-1.88), NEL (1.47-1.92), NYD (84.7-99.5) ve SKM (63.1-66.6) bakımından hatların önemli olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine herbage and turf quality of selected some Bermudagrass lines [Cynodon dactylon(L.) pers var. dactylon] in Mediterranean Region between 2013 and 2014 at Mustafa Kemal University, Agricultural Faculty, Department of Field Crops Research Area. 54 Bermudagrass ecotypes was used as plant material in the research. In this work, to evaluate grass quality, speed of establishment, greening rate in the spring, green rate of autumn, leaf diameter, leaf length, length of internodes, leaf texture, density, cold resistance and grass quality and color was investigated. To determine forage quality, plant length, fresh forage yield, dry forage yield, rate of crude protein, ADF, NDF, dry matter digestibility (DMD), net energy lactation (NEL), Relative Feed Value (RFV) and dry matter consumption (DMC) was evaluated and used genotypes is important. Analyzed genotypes is significant in terms of speed of establishment (99.3-32.0 %), greening rate in the spring (71.3-35.3 %), green rate of autumn (48.6-30.6 %), leaf diameter (9.0-1.1 mm), leaf length (95.0-37.0 mm), length of internodes (41.0-10.0 mm), leaf texture (9.0-2.0 number), density (9.0-2.0 number), cold resistance (3.61-2.47 number), grass quality (7.33-6.30 number), grass color (7.33-5.88 number), plant length (48.00-5.66 cm), fresh forage yield (1046.0-48.6 kg da-1), dry forage yield (361.3-16.8 kg da-1), rate of crude protein (10.8-7.88 %), ADF (33.0-27.9 %), NDF (70.1-62.4 %), DMC (1.88-1.77), NEL (1.92-1.47), RFV (99.5-84.7) and DMD (66.6-63.1 %).