Dekstran sülfat / sodyum trimetafosfat / bakır nanoparçacıklı hidrojel kompozit malzemenin sentezi, yapısının aydınlatılması ve 5-aminosalisilik asit'in salım sistemi olarak kullanılabilirliğinin araştırılması
Synthesis, characterization of dextran sulphate/cupper nanoparticle hydrogel composite material and investigation of usage as delivery system of 5-aminosalicylic acid
  1. Tez No: 477697
  2. Yazar: MÜGE MİRİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİLE ÖZDEMİR DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Sunulan çalışmada, dekstran sülfat (DS)/sodyum trimetafosfat (STMP) hidrojeli bazik ortamda 50ºC'de monomerik bir çapraz bağlayıcı olan STMP ile DS'ın hidroksil gruplarının moleküllerarası yan zincir tepkimesi ile elde edilmiştir. DS/STMP hidrojelleri için etkin çapraz bağlanmanın en uygun şartları farklı monomer (DS)/çapraz bağlayıcı (STMP) oranları denenerek belirlenmiştir. Bakır nanoparçacıklı DS/STMP hidrojel kompoziti, hidrojel ağı içinde absorbe edilen Cu+2 iyonlarının indirgenmesiyle hazırlanmıştır. Elde edilen hidrojelin yapısı elementel analiz (C, H, S) ve FTIR ile aydınlatılmıştır. Bu çalışmada hidrojelin şişme yeteneği, jelleşme yüzdesi, şişme oranı ve dengedeki su içeriği gibi hidrojelin bazı yapısal parametreleri belirlenerek açıklanmıştır. Hidrojelin şişme yeteneği suda, CuCl2'ün sulu çözeltisinde ve fosfat tampon çözeltisinde (pH=7,4) 37 C'de araştırılmıştır. DS/STMP hidrojelinin, DS/STMP/Cu+2 hidrojel kompozitinin ve Cu nanoparçacıklı hidrojel kompozitin yüzey morfolojileri ve kristal yapıları sırasıyla SEM ve XRD ile incelenmiştir. DS/STMP hidrojeli ve DS/STMP/Cu+2 hidrojel kompozitin ısıl kararlılıkları TGA ve DSC ile aydınlatılmıştır. Çalışmada sentezlenen DS/STMP/Cu nanoparçacıklı hidrojel kompozitin model ilaç olarak seçilen 5-aminosalislilik asit (5-ASA) için salım sistemlerinde kullanılabilirliği invitro araştırılmıştır. İlaç salım çalışmaları UV-vis spektrofotometre ile yapılmıştır. Şişme testinden hidrojelin suda 37 ˚C'de şişme yüzdesinin 16 dakikada % 5400'e ulaştığı görülmüştür. Sonuçta STMP'nin DS için etkili bir çapraz bağlayıcı olduğu düşünülmüştür. 5-ASA'nın kompozitten salınımının yapay bağırsak sıvısından (pH=7,4) 110 dakikada gerçekleştiği belirlenmiştir. Sonuç olarak sentezlenen kompozit ve 5-ASA'nın mide-bağırsak bölgesinde ağızdan verilen bir ilaç salım sistemi olarak kullanılabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
In submitted study, it was synthesized dextran sulphate (DS)/sodium trimetaphosphate (STMP) hydrogel by intermolecular side-chain reaction of DS hydroxyl groups with aqueous solution of STMP monomeric crosslinking agent; at 50 °C in the basic medium. The optimum conditions of effective crosslinking for DS/STMP hydrogel synthesis were determined with studying of monomer (DS)/crosslinker (STMP) mole ratios. Cupper nanoparticle DS/STMP hydrogel composite were prepared by reduction of Cu+2 ions absorbed within hydrogel network. Structure of obtained hydrogel was characterized with elemental analysis (C, H ve S) and FTIR. In this study; swelling ability of the hydrogel were explained with determine of some structural parameters for the hydrogel such as percentages of gellation, swelling ratio and equilibrium water content. Swelling behaviors of hydrogel were investigated in water, in aqueous solution of CuCl2 and in phosphate buffer solution (pH=7.4) at 37 C. Surface morphologies and crystal structures of the DS/STMP hydrogel, DS/STMP/Cu+2 hydrogel composite and DS/STMP/Cu nanoparticle hydrogel composite were examined by SEM and XRD, respectively. Thermal stabilities of DS/STMP hydrogel and DS/STMP/Cu+2 hydrogel composite were characterized by TGA and DSC. In the present study, it was investigated usability in delivery systems for 5-aminosalicylic acid (5-ASA) chosen as model drug of DS/STMP/Cu nanoparticle hydrogel composite. Drug delivery studies were carried out by UV-vis spectrophotometer. It was found the percent swelling in water of hydrogel was reached to 5400 at 16 minutes at 37 ˚C from swelling test. So, it was thought that SMTP is an effective crosslinker for DS. It has been determined release of 5-ASA from the DS/STMP /Cu nanoparticle hydrogel composite in simulated gastrointestinal pH (pH=7.4) fluids takes 110 minutes. As a result, it is thought that the synthesized composite and 5-ASA can be used as an oral drug delivery system in gastrointestinal tract.