Poli(O-aminobenzil alkol-ko-n-metil pirol) kopolimerinin kimyasal ve elektrokimyasal polimerizasyonu, karakterizasyonu ve korozyon performansı
Chemical and electrochemical polymerization, characterization and corrosion performance of poly(O-aminobenzyl alcohol-co-n-methyl pyrrole) copolymer
- Tez No: 477699
- Danışmanlar: PROF. DR. NUREDDİN ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Günümüzde paslanmaz çelik çok yüksek korozyon direncine sahip olması dolayısı ile endüstriyel uygulamalarda en çok kullanılan metallerdendir. Paslanmaz çeliğin yüksek korozyon direnci yüzeyinde oluşan Cr2O3 tabakası ile ilişkilidir. Ancak Cr2O3 tabakası sülfat ve karbonat elektrolit çözeltilerine karşı bir bariyer özellik taşırken, klorürlü ortamlarda iyonların difüzyonuna engel olamaması nedeniyle meydana gelen ipliksi ve çukurcuk korozyonu ile yapısal özelliğini kaybetmesinden dolayı, paslanmaz çelik uzun vadede kullanıma uygun değildir. Bu yüzden endüstrinin bir çok alanında kullanılan paslanmaz çeliğin korozyon direncini arttırmak için iletken polimer filmler kullanılmaktadır. Bu çalışmada N-metil pirol ve o-amino benzil alkol monomerlerinin farklı oranları (0,02-0,08; 0,05-0,05; 0,08-0,02) kullanılarak kimyasal ve elektrokimyasal olarak kopolimeri sentezlendi. Her üç kopolimer filmin paslanmaz çelik elektrot yüzeyinde bariyer özelliğe sahip olup olmadığı belirlendi. Monomer oranlarının ve sentez koşullarının, korozyon direncine etkisi incelendi.
Özet (Çeviri)
The stainless steel have too high corrosion resistance therefore the metals the most used in the industrial applications today. Stainless steel of high corrosion resistance associated with composed the surface of the Cr2O3 layer which the Cr2O3 have the characteristics of barrier against layer. The Long term use of stainless steel is not suitable because it loses its structural properties. It is therefore used in the field of industry a lot of stainless steel.To increase the resistance of corrosion, conductive polymer films was applied. This study N-methyl pirol and o-amino benzil alcohol monomers will be prepared as chemical and electrochemical copolymer by using three different rates (0.02:0.08, 0.05:0.05, 0.08:0.02) respectively. The three copolymer films was applied on the surface of stainless steel electrode caused to the barrier features. It was observed of the effects of monomer ratios and synthesis conditions on corrosion resistance.