Effect of infill wall configurations on the behaviour of regular and irregular rc frames in elevation
Yükseklik boyunca düzenli ve düzensiz betonarme çerçevelerin davranışına dolgu duvar konfigürasyon-larının etkisi
  1. Tez No: 477712
  2. Yazar: ALAA QASIM RAHMAN RAHMAN
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. ESRA METE GÜNEYİSİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada, farklı dolgu duvar konfigürasyonlarına sahip düzenli ve yükseklik boyunca düzensiz betonarme çerçeve yapılar incelenmiştir. Yedi katlı dört açıklıklı vaka incelemesi yapılan yapı düzenli çerçeve modeli olarak (herhangi bir geri çekme düzensizliği olmaksızın) tasarlanırken, diğer dört yapı birinci katta aynı geometriye üst katlarda ise daha büyük geri çekme düzensizliğine sahiptir. Böylece, bir düzenli ve dört düzensiz çerçeve modeli üç dolgu duvar konfigürasyonu dikkate alınarak, kısmen dolgulu ve tamamen dolgulu olmak üzere değerlendirilmiştir. Kısmen dolgulu duvarlı durum için iki ve dört açıklık dolgulu durum düşünülmüştür. Her iki durumda da, dolgu duvarlar zemin katta bulunmamaktadır. Dolgu duvarlarının modellenmesi için diyagonal çubuk yaklaşımı varsayılmıştır. Eşdeğer çubuğun genişliğinin hesaplanmasında FEMA 306 kullanılmıştır. Plastik mafsallaşmanın çerçeve elemanlarda gözlemlendiğinin varsayıldığı doğrusal olmayan itme ve zaman tanım alanındaki analizler, dolgu duvarlarının farklı çerçevelerin sismik tepkisi üzerindeki etkilerini belirlemek için gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonuçları dolgu duvarlarının varlığı ve yapı içerisindeki düzeni hem düzenli hem de özellikle düzensiz yapılarının dayanım ve rijitliği ile göçme mekanizmalarını önemli ölçüde değiştirdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, regular and irregular in elevation reinforced concrete frame structures with different masonry infill wall configurations were investigated. The case study structure with seven storeys and four bays was designed as regular frame model (without any setbacks) while the other four structures had the same configuration in the first storey and larger setbacks in upper ones. Thus, one regular and four irregular frame models were evaluated with and without three infill configurations, namely, partially infill and fully infill. For the partially infill, two cases were adopted as dou-ble and quadruple bay infill. In both cases, the infill was omitted at ground floor. The diagonal strut approach was assumed for modeling the infill walls. FEMA 306 guide-lines were utilized to determine the width of equivalent strut. Nonlinear pushover and time history analysis, in which nonlinear behavior is assumed to observe within the frame elements at concentrated plastic hinges, was performed to determine the effects of masonry infill walls on the seismic response of different frames. The finding of the study indicated that the presence and arrangement of infill walls remarkably altered the strength and stiffness as well as the collapse mechanisms of both regular and especially irregular case study structures.