Effects of xanthan gum biopolymer onsome geotechnical properties of a clay
Xanthan gum biopolimerinin bir kilin bazı geoteknik özelliklerine etkisi
- Tez No: 477713
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ FIRAT ÇABALAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 2017
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, xanthan gum biyopolimeriyle iyileştirilmiş, düşük plastisiteli bir kilin geoteknik özelliklerini sunmaktadır. Numuneler, kil ile ağırlıkça farklı oranlarda (% 0,% 0.5,% 1.0,% 1.5,% 2.0,% 3.0) xanthan gum biyopolimer karıştırılarak hazırlandı ve daha sonra farklı kür sürelerinin (0 gün, 7 gün, 28 gün, 56 gün) sonunda deney yapılmıştır. Xanthan gum biyopolimerinin kil üzerindeki etkisini göstermek için, örnekler üzerinde birçok serbest basınç, kesme kutusu, vane kanatlı sonda, düşen koni penetrasyon, ödemetre, geçirgenlik, şişme ve büzülme limiti deneyleri gerçekleştirildi. Deney sonuçlarına göre, kil numunelerinin mukavemeti, hem biyopolimer içeriği ile hem de kür süresi ile artmıştır. Test sonuçları aynı zamanda, numunelerin xanthan gum biyopolimer ilavesi ile zeminin geçirgenliğinin azaldığını, buna karşılık sıkıştırma indisinin ve şişme yüzdesi değerlerinin, katkısız kil zeminden daha yüksek olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study presents geotechnical characteristics of a low plasticity clay improved by xanthan gum biopolymer. The samples were prepared by mixed clay at various proportions by weight of xanthan gum biopolymer (0%, 0.5%, 1.0%, 1.5%, 2.0%, 3.0%), and then tested at the end of different curing times (0 day, 7 days, 28 days, 56 days). To demonstrate the influence of xanthan gum biopolymer on the clay, an intensive series of unconfined compressive strength, direct shear, laboratory vane shear, fall cone, oedometer, permeability, swelling and liner shrinkage tests were carried out on the samples. According to the testing results, strength of the clay samples increased with both content of biopolymer and curing time. The tests results also indicated that permeability of the samples with xanthan gum biopolymer is lower, whilst the compression index and swelling percentages values are higher than the samples without treatment.