Concrete filled glass fiber reinforced polymer (gfrp) short column
Beton yerleştirilmiş cam fibertakviyeli polimer kısa kolonlar
- Tez No: 477718
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR ÇEVİK, YRD. DOÇ. DR. MEHMET EREN GÜLŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez cam fiber takviyeli polimer tüplerin eksenel basınç yüklemesi altındaki mekanik davranışını araştıran deneysel araştırmaları sunmaktadır. Cam takviyeli polimer tüpler kare kesitlidir ve kendiliğinden yerleşen betonla doldurulmuştur. Bu deney programında kesit alanı, uzunluk ve kendiliğinden yerleşen betonun basınç mukavemeti gibi önemli değişkenler dikkate alınarak 10 adet numune test edilmiştir. Cam fiber takviyeli polimer tüplerin kolon uygulaması, betonun polimer tüp tarafından sargılanmasının kolonların eksenel basınç yüklemesi altındaki mekanik performansını önemli derecede geliştirdiğini ortaya çıkarmıştır. Ayrıca, cam fiber takviyeli polimer kare tüpler kalıcı bir kalıp olarak imalat sürecini kolaylaştırmakta ve kolonlar için asit ve alkaliye karşı daha iyi bir çevresel koruma sağlamaktadır. Kendiliğinden yerleşen betonla doldurulmuş cam fiber takviyeli kare tüplerin deney sonuçları yük taşıma kapasitesinde 20 %'e kadar artış olduğunu göstermektedir. Kırılma ve göçme mekanizmalarının sünek yerine kırılgan olduğu gözlemlenmiştir ve bu durumun çekirdekteki donatışız betonun kırılgan davranışından ötürü kaynaklandığı gözlemlenmiştir. Deney sonuçlarından maksimum eksenel birim yerdeğiştirmenin cam fiber takviyeli tüplerin sargılamasından önemli derecede etkilenmediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents experimental studies which investigate the mechanical behavior of glass fiber reinforced polymer (GFRP) tubes under axial compressive loading. The GFRP tubes were square in cross-section and filled with self-compacting concrete (SCC). A total number of ten specimens with major variables such as cross-section, length and compressive strength of SCC were tested in this experiment program. The column application of GFRP tubes in this study has found that concrete confinement by GFRP, significantly enhances the mechanical performance of columns under the axial compressive loading. In addition, the function of GFRP square tubes as permanent formwork can facilitate the construction process and provide better environmental protection for the concrete columns against acid and alkali. The GFRP square tube SCC-filled test results has showed an increase up to even 20 % in load carrying capacity of columns. The fracture and failure mechanism has been found to be brittle rather than ductile, this phenomenon was observed to be caused by brittle behavior of concrete core without the steel reinforcement. It has been noticed from the test results that ultimate axial strain hasn't been significantly affected by GFRP tubes confinement.