Rehabilitation of heated and damaged medium strength self compacting steel fiber reinforced concrete corbels
Isıtılmış ve hasar görmüş normal mukavemetli çelik lif katkılı kendiliğinden yerleşen betonarme kısa konsolların rehabilitasyonu
- Tez No: 477717
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET EREN GÜLŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez ısıtılmış ve hasar görmüş, kendiğinden yerleşen betonla üretilmiş çelik lif katkılı betonarme kısa konsolların, epoksi enjeksiyonu ve basalt lif takviyeli polimer kumaş ile rehabilitasyonundan sonraki mekanik performansını araştıran deneysel bir çalışmayı sunmaktadır. Bu çalışma ısıtılmış ve hasar görmüş kısa konsolların tamiri ve güçlendirilmesiyle ilgili ilk deneysel araştırmadır. Bu çalışmada yüksek sıcaklıktan ve aşırı yüklemeden ötürü göçmüş ve hasar görmüş 18 adet normal mukavemetli çift kollu kısa konsol tamir edilmiştir. Hasarlı konsolların 9 tanesi sadece çatlak tamir epoksi enjeksiyonu ile tamir edilmiş ve geriye kalan kısa konsollar epoksi enjeksiyonunun yanında bazalt lif takviyeli polimer kumaş ile dışarıdan güçlendirilmiştir. Bütün kısa konsollar aynı boyutlara sahiptir ve asal donatıları aynı miktardadır. Deneysel sonuçlar, önerilen güçlendirme tekniklerinin kısa konsolların yük taşıma kapasitelerini geri kazanmak ve daha da geliştirmek için tercih edilebileceklerini göstermiştir. Ayrıca, basalt lif takviyeli polimer kumaşla güçlendirme yük taşıma kapasitesinin yanında kısa konsolların sünekliğini de arttırmıştır. Ayrıca, sadece tamir epoksisi ile tamir edilen bazı kısa konsolların göçme modu ilk göçmeye kıyasla değişirken, bazalt kumaşla güçlendirilmiş kısa konsollar kumaşın konsol yüzeyinden ayrışmasından ötürü göçmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis presents an experimental study that investigates the mechanical performance of heated and damaged self-compacting steel fiber reinforced concrete corbels, after rehabilitation of them by epoxy injection and Basalt Fiber Reinforced Polymer (BFRP) fabric. This study is the first experimental investigation that describes the rehabilitation and strengthening of heated and damaged concrete corbels. In this study, a total of 18 normal strength double sided corbels which had been failed and damaged due to high temperature and overloading were repaired. Nine of the damaged corbels were repaired with crack repairing epoxy injection only and the remained corbels beside injection were strengthened with BFRP externally. All the corbels have had same size and reinforced with the same main reinforcement. The experimental results show that proposed techniques can be preferred in order to restore and improve the ultimate load carrying capacity of the damaged corbels. Moreover, strengthening with BFRP fabric increased ductility of the corbels besides enhancement in load capacity. In addition, the results indicate that the failure modes for some of corbels which were repaired with only repairing epoxy have been changed as compared to the first failure while all of the BFRP strengthened corbels have failed because of de- bonding of the fabric from the corbel surface.