Investigation of local scour and discharge characteristics of single step broad crested weirs
Tek basamakli geniş yüzeyli savaklarda yerel oyulma ve debi karakteristiklerinin i̇ncelenmesi
- Tez No: 477719
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hidrolik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Hidrolik yapıların emniyetli ve ekonomik tasarımını sağlamak için oyulma kontrol süreci ana hedef olarak düşünülmüştür. Birçok araştırma sonucuna göre tek basamaklı geniş yüzeyli savakların mansabında oluşan oyulma normal savaklara göre beş kat daha azdır. Bu çalışmada, basamak yüksekliği 21 cm olan geniş yüzeyli savak modelleri kullanılarak iki grup deney yapılmıştır. Birinci grup deneyler farklı açılarda basamak üzerine yerleştirilmiş rampa modelleri üzerinde, ikinci grup deneyler ise basamak sonuna yerleştirilmiş ve farklı boşluk oranına ve yüksekliğe sahip bloklar kullanılarak yapılmıştır. Ölçümler üç farklı akım debisinde 6 saat süre sonunda Akustik Doppler Hız ölçer ile yapılmıştır. Bu çalışmada elde edilen ölçümler, 10.8 drece eğime sahip tek basamaklı, geniş yüzeyli savak modelinin oyulma derinliği ve oyulma çukuru hacmini azalttığı için en iyi model olduğunu göstermiştir. Ayrıca 24 cm yüksekliğindeki basamak sonuna yerleştirilen %35 boşluk oranına sahip blok oyulma çukuru hacmin ve maksimum oyulma derinliğini azaltmıştır. Oluşan oyulmanın savaktan olan uzaklığı savakların hasar görmesinde önemli bir etkendir. Bu çalışmada, tek basamaklı geniş yüzeyli savak geliştirilmiş ve mansapta oluşacak yerel oyulma derinliği en aza indirilmiş olduğundan savak yapısından sonra yüzeyin taşlarla kaplanmasına veya riprap ihtiyacı ortadan kalktığından savak yapım maliyeti düşmüştür.
Özet (Çeviri)
Scour control process considered as the main objective to ensure safety and economical design of hydraulic structures to prevent any serious failure in the future. Many types of research showed that local scour downstream of single step broad crested weir decreased five times in comparison with a traditional weir. In this study single step broad crested weir with height (21) cm at downstream and ten models of them are investigated. The first group is four models of ramps with different angles at the downstream of weir and six models of hollow end sill with different heights and porosity. The measurements were tested under three discharges for a duration of 6 hours, and the velocity field was measured by using an Acoustic Doppler Velocimeter. The present results showed that the ramp with an angle (10.80) is the best model to decrease local scour hole volume and a maximum depth of scour. It is also found that the end sill with height (24) cm and porosity (35%) give a low local scour hole volume and maximum depth of scour. The minimum distance of scour from weir is an important issue to prevent failure of weir in the future. In this research, the single broad crested weir was modified to produce minimum local scour at downstream and also reduces costs because there is no need to use countermeasures for reducing the scour depth by lining with rubbles and riprap to protect failure.