Mechanical characteristic of conventional and geopolymer modified uhpc and design code assessment of axially loaded composite members with such concrete
Geleneksel ve jeopolimer modifiyeli uypb'un mekanik özellikleri ve bu betonlarla üretilen eksenel yüklü kompozit elemanların tasarım kodlarına göre değerlendirilmesi
- Tez No: 477721
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA METE GÜNEYİSİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Yüksek performansa sahip yeni yapı elemanlarının geliştirilmesi ihtiyacı, dünya genelinde yapı endüstrisinde büyük önem kazanmaktadır. Bu tez kapsamında, malzeme açısından ultra yüksek performansa sahip geleneksel ve jeopolimer betonlar (UYPB/UYPJB) ve yapısal açıdan da bunların dolgu olarak kullanıldığı kompozit kolonların özellikleri incelenmiştir. Bu bağlamda, deneysel ve nümerik çalışmalar yürütülmüştür. Deneysel kısım, UYPB/UYPJB'nun üretim ve geliştirme olanaklarını araştırmayı amaçlayan iki bölümden oluşmaktadır. Birincisinde, toplam 11 geleneksel UYPB karışımı, farklı bağlayıcı tipi ve miktarı ile sabit mikro çelik lif hacim oranında hazırlanmıştır; ikincisinde ise toplam 10 UYPJB karışımı birinci grupla aynı parametrelere sahip, ancak sabit malzeme/alkalin oranında hazırlanmıştır. Üç kürleme metodu numunelere adapte edilmiş ve sonrasında malzeme özellikleri belirlenmek üzere testler yapılmıştır. Diğer yandan, nümerik kısımda geleneksel ve modifiye edilmiş UYPB dolgulu çelik boru şeklindeki kolonların yapısal davranışı araştırılmıştır. Kompozit kolonlar için, sabit narinlik oranı ve cidar kalınlığına sahip dairesel kesitler dikkate alınmıştır. Fakat, çap - cidar kalınlığı oranı ve çelik tüplerin akma dayanımı değiştirilmiştir. Bunun da ötesinde, basınç dayanımı sonuçlarının beton dolgulu çelik tüp kolonların eksenel davranışı üzerindeki etkisini görmek için teorik bir prosedür uygulanmıştır. Kompozit basınç elemanlarının performans değerlendirmelerinin yapılması için, Amerikan, Avrupa ve Çin gibi üç farklı uluslararası tasarım kodu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The need for developing new structural members having high performance has gained significant attention in the construction industry all over the world. This thesis covers the material aspects of ultra-high performance conventional and geopolymer concrete (UHPC/UHPGC) and the structural aspects of the composite columns in the case of UHPC/UHPGC used as an infill. For this, the experimental and numerical works were carried out. The experimental work included two phases aim to investigate the possibility of producing and developing UHPC/UHPGC. In the first, a total of 11 conventional UHPC mixes were designed with different binder type and content at fixed micro steel fiber volume fraction. Whereas in the second, a total of 10 UHPGC mixtures were produced with the same parameters used in the first, but with a constant material/alkaline solution ratio. Three curing methods were adopted for the specimens and then they were tested for identifying the material characterization. On the other hand, the numerical work included the structural behavior of the steel tubular columns infilled with conventional and geopolymer modified UHPC. For the composite columns, circular cross-section with fixed slenderness ratio and wall thickness were taken account. However, the diameter to wall thickness ratio and yield strength of the steel tubes varied. Furthermore, a special theoretical procedure was adopted to take the benefit of compressive strength results on the axial behavior of CFST column. Three international design codes of ACI-318R, Eurocode 4 and Chinese code DL/T were used to evaluate and discuss the performance of the composite compression members.