Use of friction pendulum isolator to improve the earthquake response of steel building
Çelik bir binanın deprem davranışının iyileştirilmesinde sürtünmeli sarkaç tipi izolatör kullanımı
- Tez No: 477722
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA METE GÜNEYİSİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Taban izolasyon sistemleri, bir deprem esnasında yapıların güvenilirliğini ve emniyetini arttırmak için yapısal sistemin önemli bir unsuru haline gelmiştir. Bu tez çalışmasında, taban izolasyonlu beş katlı çelik bir binanın deprem davranışı incelenmiştir. Bu amaçla, öncelikle yapının ankastre mesnetli hali analiz edilmiş ve ardından taban izolasyonlu durumu ile karşılaştırılmıştır. Araştırmada kullanılan bina planda dikdörtgen ve her iki yönde 5 m'lik açıklıklı toplamda 30 x 15 m boyutlarındadır. İzole edilmiş binanın sürtünmeli sarkaç sistemi tarafından desteklendiği varsayılmıştır. Parametrik çalışma, sismik tapan izolatörlerinin farklı sürtünme katsayılarına sahip olma durumlarını ve bunların yapının tepkisine etkisi üzerine odaklanmıştır. Modelleme vedinamik analiz sonlv elemanlar programl kullanılarak yapılmıştır. Üç deprem yer hareketi kaydı kullanılmıştır. Sonuçların analizi, tapan izolasyonunun uygulanmasından sonra model yapının dinamik tepkisinde belirgin bir iyileşme olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Base isolation systems have become a significant element of a structural system to enhance the reliability and safety of the structures during an earthquake. In this thesis, the earthquake behavior of a five story steel building with base isolation was investigated. To this aim, firstly the fixed base case of the structure was analyzed and then compared with the base isolated case. The building under consideration was rectangular in plan, measuring 30 m by 15 m with 5 m bays in both direction. The isolated building was assumed to be supported by friction pendulum system (FPS). The parametric study focused on different friction coefficients of seismic base isolators of FPS and its effect on the response of the structure. The modeling and dynamic analysis were done using finite element program. Three earthquake ground motion records were utilized. The analysis of the results showed a significant improvement in the dynamic response of the model structure after the application of the base isolation.