Experimental and numerical study on steel fiber reinforced scc and those filled circular structural steel tubes
Çelik fiber takviyeli kyb ve bununla dolgulu dairesel yapısal çelik tüpler üzerine deneysel ve nümerik bir çalışma
  1. Tez No: 477720
  2. Yazar: GHASSAN SUBHI JAMEEL JAMEEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA METE GÜNEYİSİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışma, ilk olarak çelik fiber takviyeli kendiliğinden yerleşen betonun (ÇFTKYB) malzeme davranışının deneysel olarak incelenmesini; ikinci olarak ise bu betonlarla doldurulmuş dairesel yapısal çelik tüplerin yapısal performansı üzerine nümerik bir incelemeyi içerir. Bu amaçla, 12 farklı karışım tasarlandı. Üretimde uçları kancalı çelik fiber kullanıldı. İşlenebilirlik, basınç ve eğilme dayanımı, kırılma enerjisi ve çelik-beton aderans dayanımı gibi bazı mühendislik parametreleri incelendi. Daha sonra, merkezi olarak basınç yüküne maruz bırakılan ÇFTKYB ile doldurulmuş çelik tüp şeklindeki kısa kolonu simüle etmek için, çalışmanın birinci kısmında elde edilen deneysel sonuçlar kolonun maksimum eksenel kapasitesinin değerlendirilmesinde kullanıldı. Bu bağlamda farklı çap-tüp cidar kalınlığı oranı ve çelik sınıfları kullanıldı. Tahmin edilen kolon eksenel kapasitesini temel alarak, Eurocode 4, ACI, AIJ ve DL/T standartları kullanılarak karşılaştırmalı analizler yapıldı. Her bir standartta, toplam 216 kolun kapasite değeri hesaplandı ve irdelendi. Sonuçlar deneysel parametrelerin taze ve mekanik performansı büyük ölçüde etkilediğini gösterdi. Bunun da ötesinde, tez kapsamında sunulan analitik çalışma, standartların bu şekilde hazırlanmış özel kompozitlerin kapasitesini anlamlı olarak değerlendirdiğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
The present study aims firstly to investigate experimentally material behavior of steel fiber reinforced self-compacting concrete (SFRSCC) and secondly to introduce a numerical investigation regarding the structural performance of circular structural steel tube columns infilled with SFRSCC. To this purpose, twelve different mixtures were designed. Hooked ends steel fiber was used to produce SFRSCC. Some engineering properties in terms of workability, compressive and flexural strength, fracture energy and steel-concrete bond strength were tested. Thereafter, to simulate the behavior of SFRSCC filled steel tubular short column under concentrically compression load, the experimental results obtained in the first part of the study were utilized in the evaluation of ultimate axial capacity of concrete filled steel tube column. In this context, different diameter to tube thickness ratio and steel grade were utilized. Based on the predicted column axial capacity, a comparative analysis was made by means of international design codes such as Eurocode 4, ACI, AIJ and DL/T. At each code, a total of 216 column capacity results were assessed and discussed herein. The results revealed that the experimental parameters significantly affected the fresh and mechanical performance. Furthermore, the analytical study presented in this thesis showed that the codes assessed a rational capacity for such special composite column.