Optimum design of post-tensioned concrete flat slabs using finite element method
Sonlu elemanlar yöntemiyle ardgerilmeli düz beton döşemelerin optimum tasarımı
  1. Tez No: 477723
  2. Yazar: ABBAS HARAJ MOHAMMED MOHAMMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. NİLDEM TAYŞİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Binalarda ve köprülerde yaygın olarak kullanılan ard germeli döşemeler iki temel gruba ayrılmaktadırlar. Bunlar kenetlenmiş ve ayrık sistemlerdir. Bu çalışmada ard germeli, tek yönlü düz betonarme döşemelerin yapısal davranışları incelenmektedir. Sayısal analizler için doğrusal olmayan bir sonlu elemanlar modeli ANSYS yazılımı ile geliştirilmiş ve literatürden seçilen farklı tek yönlü betonarme döşeme üzerinden doğrulanmıştır. Ard germeli kenetlenmiş betonarme döşemelerin farklı sıcaklıklardaki analizi için doğrusal olmayan bir sonlu elemanlar modeli geliştirilmiştir. Çeşitli parametrelerin ard germeli tek yönlü betonarme döşemenin genel davranışı üzerindeki etkilerini araştırmak için bir parametrik çalışma yapılmıştır. Bu parametreler arasında halat bağlanma etkisi, termal yük etkisi ve halat profilinin etkisi bulunmaktadır. Sonuçlar, taban yüzeyi daha sıcak olan ard gerilmeli döşemenin daha düşük kırılma yük kapasitesine sahip olduğunu göstermektedir. Genel anlamda optimizasyon, birçok mühendislik problemini çözmek. Bu çalışmada da, kenetlenmiş ve ayrık ard germeli betonarme tek yönlü döşemenin optimizasyonu için üç boyutlu bir sonlu elemanlar modeli geliştirilmiştir. Gerilimli tendonların toplam ağırlığı, amaç fonksiyon olarak düşünülmüştür. Ard germeli döşemenin germe halatlarının kesit alanının tasarım değişkeni olarak tanımlanmasının çok önemli olduğu sonucuna varılmaktadır, çünkü ard germe halatlarının optimum alanı uygun servis koşullarında düşük maliyeti vermektedir.
Özet (Çeviri)
Post-tensioned slabs commonly used in building and bridge construction are grouped into two basic categories. These are the unbonded and bonded systems. This thesis investigates the structural behaviour of post-tensioned one-way concrete slabs. A nonlinear finite element model for the analysis of post- tensioned unbonded and bonded concrete slabs at elevated temperatures was developed. The numerical analysis was conducted by the finite element ANSYS software and was carried out on different one-way concrete slabs chosen from literature. A parametric study was conducted to investigate the effect of several selected parameters on the overall behavior of post-tensioned one-way concrete slab. These parameters include the effect of tendon bonding, thermal loading and tendon profile. The results showed that restrained post tensioned slab with bottom surface hotter has smaller failure load capacity. Optimization in its wide sense can be used to solve many engineering problems. A three-dimensional finite element model for the optimization of bonded and unbonded post-tensioned concrete one-way slab was also developed in this study. The total weight of post-tensioned tendons was considered as the objective function. It is concluded that the tendon area design variable of post- tensioned slab is very effective due to, it enables us to find the optimum design of post-tensioned tendon with low cost under suitable service conditions.