Polyurea takviyeli cam lif örgülü harç ile güçlendirilmiş betonarme kirişlerin eğilme davranışının deneysel ve analitik olarak incelenmesi
Experimental and numerical investigation of the flexural behavior of rc beams strengthened with polyurea-reinforced ar-glass textile-reinforced mortar
  1. Tez No: 991128
  2. Yazar: BİRKAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDUSSAMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, lif örgülü harç (TRM) ve polyurea kaplamadan oluşan hibrit güçlendirme sisteminin betonarme kirişlerin eğilme davranışı üzerindeki etkisi hem deneysel hem de analitik olarak araştırılmıştır. Laboratuvar ortamında farklı beton dayanımlarına sahip dokuz kiriş üretilmiş, mekanik olarak ankrajlanmış GFRP tekstil tabakası ve yaklaşık 3 mm kalınlığında polyurea kaplamanın birlikte kullanımının çatlak kontrolü, taşıma kapasitesi ve süneklik üzerindeki katkıları değerlendirilmiştir. Deneysel bulgular, özellikle çift kat tekstil kullanılan numunelerde çatlak genişliklerinin azaldığını, deformasyon dağılımının daha homojen hale geldiğini ve taşıma kapasitesinde belirgin artışlar elde edildiğini göstermiştir. Paralel olarak geliştirilen sonlu elemanlar modeli, ideal bağ kabulleri ve literatür temelli CDP parametreleri nedeniyle deneysel değerlere kıyasla daha yüksek rijitlik ve kapasite tahminleri üretmiş olup sayısal modelin üst sınır davranışı temsil ettiğini ortaya koymuştur. Bununla birlikte, her iki yöntemde gözlenen genel eğilimlerin uyumlu olması, hibrit TRM + polyurea sisteminin düşük dayanımlı betonlarda dahi etkili bir güçlendirme çözümü sunduğunu doğrulamaktadır. Elde edilen sonuçlar, bu hibrit yaklaşımın yapısal performansı iyileştirmede yüksek potansiyele sahip olduğunu ve gelecekteki güçlendirme uygulamaları için uygulanabilir ve verimli bir alternatif oluşturduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the flexural behavior of reinforced concrete (RC) beams strengthened with a hybrid system composed of textile-reinforced mortar (TRM) and a polyurea coating is investigated through both experimental testing and numerical analysis. Nine beams with different concrete strengths were produced in the laboratory, and the combined effect of mechanically anchored GFRP textile layers and a 3 mm-thick polyurea coating on crack control, load-carrying capacity, and ductility was examined. Experimental results demonstrated that the hybrid system significantly improved structural performance, particularly in specimens strengthened with two textile layers, where reduced crack widths, more uniform deformation patterns, and notable increases in flexural capacity were observed. The finite element model developed in parallel predicted higher stiffness and capacity values due to ideal bonding assumptions and literature-based CDP parameters, indicating that the numerical model represents an upper-bound structural response. Nevertheless, the consistent trends observed between the experimental and numerical results confirm the effectiveness of the TRM + polyurea hybrid system as a reliable strengthening technique, even for low-strength concrete beams. Overall, the findings highlight the high potential of this hybrid method for enhancing the flexural performance of RC members and demonstrate its viability as an efficient alternative for future strengthening applications.