Rehabilitation of the damaged glass-fiber reinforced concrete corbels using steel threaded rods
Hasar görmüş cam fiber takviyeli betonarme kısa konsolların çelik gijonlarla rehabilitasyonu üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 477741
  2. Yazar: MUSTAFA ABDULLA MIRWAYS SHAIKHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET EREN GÜLŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tezin amacı hasar görmüş cam lif takviyeli betonarme kısa konsolları güçlendirmek için gijon kullanarak oluşturulan sargı sisteminin verimliliğini araştırmaktır. Kısa konsol numunelerinin bir kısmı sargı sistemi ile iyileştirmeden önce çatlak tamir epoksisi ile tamir edilmiştir. Bu çalışma çelik gijonlarla ve sargılama tekniğiyle kısa konsolların rehabilitasyonu üzerine yapılan ilk çalışmadır. Araştırmada farklı mekanik özelliklere ve test parametrelerine sahip 19 adet 2 kollu hasar görmüş kısa konsol kullanılmıştır. Numunelerdeki farklılıklar kesme açıklığı, fiber yüzdesi, asal donatının çapı ve beton mukavemetidir. Bütün kısa konsolların boyutları aynıdır. Araştırma için 4 farklı rehabilitasyon konfigurasyonu denenmiştir. Rehabilite edilen kısa konsol numuneleri göçene kadar dikey yük altında yüklenmiştir. Deney sonuçları önerilen rehabilitasyon tekniklerinin kısa konsolların yük taşıma kapasitelerini arttırdığını ve sünekliklerini önemli ölçüde iyileştirdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the efficiency of using threaded rods in a confinement system to rehabilitate damaged glass-fiber reinforced concrete corbels. Some of the specimens were treated with crack repair epoxy before confining for further enhancement. This study is the first experimental investigation that studies rehabilitating reinforced concrete corbels using threaded rods and confinement technique. A total of 19 double sided damaged corbels with different mechanical properties and test parameters were used in the investigation. Differences in specimens are shear span, fiber percentage, diameter of main reinforcement, and concrete strength. All corbels have the same dimensions. Four different rehabilitation styles were tried for the investigation. The rehabilitated specimens were loaded under vertical load until failure. Test results show that the proposed rehabilitation techniques enhanced the bearing capacity of the corbels and improved the ductility remarkably.