Investigation of residual shear strength of two-way slab panels exposed to high temperatures
Yüksek sıcaklığa maruz kalmış iki yönlü döşeme panellerdeki artık (Rezidüal) kayma dayanımının incelenmesi
- Tez No: 477742
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZAKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çelik elyaf takviyeli beton eski bir konsept olup ilk uygulamalar yaklaşık 100 yıl öncesine dayanmaktadır. Bununla birlikte özellikle geleneksel çelik takviye ile birleştirildiğinde betonun davranışının iyileştirilmesinde başarılı bir malzeme olmasına rağmen, özellikle ateşe maruz kaldıklarında, çelik tel içeren panellerin gerçek delme kapasitesini tahmin eden ilgili standartlar yoktur. Bu tez çalışmasında, yirmi döşeme levhası döküldü ve farklı sıcaklıklara maruz bırakıldıktan sonra artık zımbalama kesme mukavemetini elde etmek için test edildi. Sonuçlar oda sıcaklığına maruz döşeme levhaları ile karşılaştırıldı ve aynı zamanda ACI (Amerikan Beton Enstitüsü) tarafından öngörülen sonuçlarla karşılaştırıldı. Mevcut çalışma sonuçları, çelik lifin, aynı koşullar altındaki döşeme levhaları karşılaştırıldığında betonun davranışında belirgin bir iyileşme sağladığı ve ayrıca 150 °C'ye ve 300 °C'ye maruz bırakılan çelik lifli döşeme levhalarında, artık zımbalama kesme mukavemetinin artığını ortaya görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Steel fiber reinforced concrete is an old concept, where first appearance of it was around a 100 years ago, although it's a successful material in improving the behavior of concrete especially when it combines with the conventional steel reinforcement, there's an absence of codes and standard that predict and estimate the real punching capacity of the panels containing steel fiber especially particularly when it is exposed to fire. The current work in this thesis is a twenty slab panels that is casted and tested to obtain the residual punching shear strength after exposing to different temperatures and comparing the results with slab panels in ambient condition, also it is compared with ACI (American concrete institute) predicted results. The recent research results indicate that the steel fiber has a significant improvement on the behavior of concrete in groups under the same conditions, also in general the residual punching shear strength improved after exposing to 150 °C and 300 °C when it compared to the panels containing the same mixture in ambient condition.