Properties of self-compacting recycled aggregate concrete and its impact on structural behavior of composite tube columns
Geri kazanılmış agregalı kendiliğinden yerleşen betonun özellikleri ve kompozit tüp kolonların yapısal davranışlarındaki etkisi
- Tez No: 477740
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA METE GÜNEYİSİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu tez temel olarak iki kısımdan oluşmaktadır. İlk kısmı, geri kazanılmış agrega ile üretilen kendiliğinden yerleşen betonun taze, mekanik ve kırılma tepkileri açısından malzeme özellikleri, ikinci kısmı ise, bu tür beton dolgulu çelik boru kompozit kolonların eksenel yük altındaki yapısal davranışları üzerine araştırma sonuçlarını içermektedir. Çalışma parametreleri, geri kazanılmış ince ve iri agregaların yalnız ve beraber farklı oranlarda kullanımı, beton çekirdeğin basınç dayanımı, kesit narinliği (D/t( oranı ve çelik tüpün akma dayanımından oluşmaktadır. Bu amaçla, sertleşmiş beton özellikleri, basınç dayanımı, yarmada çekme dayanımı, elastisite modülü ve net eğilme dayanımı açısından değerlendirilmiştir. Kırılma parametrelerine göre süneklik seviyesini gözlemlemek için çentikli beton kirişlerde üç noktalı eğilme deneyi yapılmıştır. Test parametrelerinin önemi GLM-ANOVA'ya dayanan istatistiksel analiz kullanılarak değerlendirilmiştir. Ayrıca, geri kazanılmış agregalı beton dolgu çelik boru kompozit kolonların eksenel yük taşıma kapasitesi dört farklı tasarım kodu (Amerikan Beton Enstitüsü (ACI), Avrupa Yönetmeliği olan Eurocode 4 (EC 4), Japonya Mimarlık Enstitüsü (AIJ) ve Çelik Beton Kompozit Yapılar için Çin Tasarım Kodu (DL/T)) denklemi kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis mainly consists of two parts. First part covers the material characterization of recycled aggregate self-compacting concrete in terms of fresh, mechanical and fracture responses; while the second part of the thesis presents the research results on the structural behavior of the axially loaded steel tube columns filled with such concretes. Study parameters included single and combined uses of recycled fine and coarse aggregates, substitution levels, compressive strength of concrete core, cross-section slenderness (D/t ratio) and yield strength of steel tube. To this aim, the hardened concrete properties were evaluated in terms of compressive strength, splitting tensile strength, static modulus of elasticity and net flexural strength. Failure mechanism of the notched concrete beams was also monitored via three-point bending test to observe the ductility level with respect to the fracture parameters. The statistical analysis based on GLM-ANOVA was also performed to assess the significance of the test parameters. Furthermore, comparison and code assessment for the axial load carrying capacity of the recycled aggregate concrete filled steel tube composite columns were studied by using four different design code equations (American Concrete Institute (ACI), Eurocode 4 (EC 4), Architecture Institute of Japan (AIJ) and Chinese Design Code for Steel-Concrete Composite Structures (DL/T)).