Nonlinear finite element modeling of post tensioned cantilever concrete beams using different tendon profiles
Farkli profillere sahip ard germeli betonarme konsol kirişlerin doğrusal olmayan sonlu elemanlar analizi
  1. Tez No: 477748
  2. Yazar: AWAT HASSAN FAQE NABI FAQE NABI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLDEM TAYŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekanik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Dünyanın her yerinde öngermeli beton yöntemi, binaların, köprülerin, kulelerin ve deniz yapılarının kısa derinlik ve geniş açıklık ihtiyaçlarını karşılamak için verimliliği ve ekonomikliği nedeniyle, yaygın olarak kullanılan bir tekniktir. Öngerme betonarme yapıların kırılma yüklerini arttırarak ve servis yükleri altında yer değiştirmelerini azaltarak eğilme mukavemetinin güçlendirilmesi için kullanılır. Ön gerilmeli beton için iki yöntem vardır (ön germe ve ard germe). Bu çalışmada, farklı tendon profilleri ile ard germeli (PT) konsol beton kirişlerin davranışını incelemek için üç boyutlu (3-D) doğrusal olmayan Sonlu Eleman (FE) yöntemi kullanılmaktadır. Kirişlerin sayısal analizleri için ANSYS paket programı kullanılmaktadır. FE analiz sonuçları referans bir kaynaktan alınan deneysel test sonuçları ile doğrulanmış ve iyi bir uyum sağlandığı gözlemlenmiştir. Farklı tendon profillerinin yapışık ard germeli (BPT) konsol betonarme kirişlerin eğilme davranışı üzerindeki etkisini incelemek için altı farklı tendon profillerine sahip model seçilmiştir. Bu modeller tendonsuz, ikişer tendon altta, ortada, üstte, parabolik tendonlarda ise bir ve iki dönüm noktası bulunur. Tüm modeller için kırılma yükleri, yer değiştirmeler ve yük-deplasman ilişkileri incelenmiş ve bir dönüm noktalı tendon profili bulunan kirişin en yüksek performansı sergilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Prestressing is widely used technic all over the world for constructions of buildings, bridges, towers, offshore structures etc. due to its efficiency and economy for achieving requirements the long span with small depth. It is used for flexural strengthening of reinforced concrete structures for improving cracking loads and decreasing deflections due to service loads. There are two methods for prestressing (pre-tensioning and post-tensioning). In this thesis, a three-Dimensional (3-D) nonlinear Finite Element (FE) method is used to determine the behavior of Post-Tensioned (PT) cantilever concrete beams with different tendon profiles. Numerical analyses ANSYS package program is used for analysis of beams. The results from FE analysis is verified by experimental reference test result and good agreement is achieved. To investigate the effect of different tendon profiles on the flexural behavior of Bonded Post Tensioned (BPT) cantilever reinforced concrete beams, six models are chosen. These models are without tendons, two tendons at the bottom, middle, top, parabolic tendons with one draped point and two draped points. Failure loads, deflections, and load versus deflection relationships for all models are examined and it is seen that the beam with one draped tendon profile shows the highest performance.