Application of clenshaw-curtis methods to singular oscillatory integrals
Clenshaw-curtis metodunun tekil salınımlı integrallere uygulanması
  1. Tez No: 477772
  2. Yazar: IDRISSA KAYIJUKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİSAN HASÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tezde uç noktalardaki sonlu Fourier dönüşümünü hesaplamak için tekil salınımlı integrallere tekillikler ile integrandın Clenshaw-Curtis metotlarının uygulanması araştırıldı. Bu metot ile, integrant terim terme Chebyshev serileri tarafından sınırlandırılır. Bundan dolayı yineleme bağıntıları kullanılarak integrantın tekillikleri hesaplanır. Bu metot düşük frekans değerleri için etkili sonuçlar verir. Diğer taraftan Gauss-Jacobi metodu, modifiye Clenshaw-Curtis metodu ile karşılaştırıldı ve sıklığının oldukça yüksek değerlerinin hesaplanması için örneğin 1000 için, Gauss-Jacobi metodu kesin olarak daha iyi bulundu. Diğer bir yaklaşım Nümerik Hızlı Düşüş metodunun bir modifikasyonun kullanılmasıyla elde edilen manipulasyonudur. Bu metot, yüksek frekanslar için kullanışlıdır. Son olarak, sunulan metodun Gauss-Jacobi ve Nümerik Hızlı Düşüş metotlarıyla karşılaştırılmasıyla güvenilirliği, doğruluğu için açıklayıcı örnekler verildi.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the“Application of Clenshaw-Curtis methods to singular oscillatory integrals”to evaluate the finite Fourier transform of the integrands with endpoint singularities. In this method the integrand is truncated by the Chebyshev series term by term then its singularity types are evaluated using recurrence relations. This method gives efficient results for low values of frequencies. On the other hand the Gauss Jacobi method compared with the modified Clenshaw-Curtis method is found to be accurate for the evaluation of fairly high values of frequency , say 1000 and another approach that manipulates the quadrature by utilizing a modification of the Numerical Steepest Descent method where is analytic in the complex region containing the interval of integration. This method is accurate for high frequencies. Lastly, illustrative examples are considered for the reliability, accuracy and comparison of the presented method to the Gauss-Jacobi and the numerical steepest descent methods.