2-normlu yapılar ve fonksiyonel analizdeki yansımaları
2-normed structures and their reflections in functional analysis
- Tez No: 477784
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, 2-normlu uzayların tarihçesinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde, tezin diğer bölümlerine temel oluşturacak tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, 2-norm ve onların bazı uzayları tanımlanmış, özel olarak 2-Banach uzaylardan bahsedilmiş ve bu uzayların temel özellikleri verilmiştir. Dördüncü bölümde, 2-normlu küme üzerinde sınırlı 2-lineer operatörlerden bahsedilmiştir. Beşinci bölümde, 2-normlu D-modül üzerinde D-değerli lineer 2-fonksiyonelden bahsedilmiştir. Altıncı bölümde, 2- normlu uzaylarda yaklaşım konusu göz önüne alınmıştır. Yedinci bölümde ise genelleştirilmiş 2-normlu uzayların 2-proximinal altuzayı incelenmiş ilgili tanımlara ve örneklere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consist of seven chapters. In the first chapter, the history of 2- normed spaces is mentioned. In the second chapter, the definitions and theorems that will form the basis of the other parts of the thesis are given. In the third chapter, 2- norm and some spaces of them are defined, especially 2-Banach spaces are mentioned and basic features are given. In the fourth chapter, bounded 2-linear operators are mentioned on 2-normed set. In the fifth chapter, D-valued linear 2- functions on 2-normed D-modul are mentioned. In the sixth chapter, the approximation is taken into account in 2-normed spaces. In the seventh chapter, 2- proximity subspaces of generalized 2-normed spaces are examined and related definitions and examples are given.