Sezgisel bulanık kümeler ve neutrosophic kümeler üzerine bazı çok kriterli karar verme metotları
Some multi-criteria decision methods on intuitionistic fuzzy sets and neutrosophic sets
  1. Tez No: 477785
  2. Yazar: HATİCE ACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tezde bulanık küme, sezgisel bulanık küme, sezgisel bulanık sayı kavramları verildi. Yamuksal sezgisel bulanık sayılar üzerine Cosine, Jaccard ve Dice benzerlik ölçüleri tanımlandı ve bu benzerlik ölçüleri ile çok kriterli karar verme problemleri için karar verme metotları geliştirildi. Neutrosophic küme, tek değerli neutrosophic küme kavramları verildi. Tek değerli neutrosophic sayılar için skor ve kesinlik fonksiyonları verildi. Tek değerli neutrosophic kümeler üzerine ağırlaştırılmış aritmetik operatör, sıralı ağırlaştırılmış aritmetik operatör, sıralı hibrit ağırlıklı aritmetik operatör, ağırlaştırılmış geometrik operatör, sıralı ağırlaştırılmış geometrik operatör, sıralı hibrit ağrlıklı geometrik operatör olmak üzere aritmetik ve geometrik operatörler tanımlanmıştır. Tanımlanan bu operatörler ile çok kriterli karar verme problemleri için karar verme metotları geliştirilmiştir. Ayrıca bazı nümerik örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, concepts of fuzzy set, ıntuitionistic fuzzy set, ıntuitionistic fuzzy number are given. Cosine, Jaccard and Dice similarity measures are defined on the trapezoidal ıntuitionistic fuzzy numbers and decision making methods for multi-criteria decision making problems have been developed with this similarity measures. The concepts of neutrosophic set, single valued neutrosophic set have been given. Score and certainty functions are given for single valued neutrosophic numbers. Arithmetic and geometric operators have been defined on the single valued neutrosophic sets, including weighted arithmetic operator, ordered weighted arithmetic operator, hybrid weighted arithmetic operator, weighted geometric operator, ordered weighted geometric operator, hybrid weighted geometric operator with the defined operators, decision making methods for multi-criteria decision making problems have been developed. In addition, some numerical examples are given.