Assessment of head losses exponential parameter (P) in step drawdown test (SDT)
Kuyu kayıplarındakı üstel parametrenin (P) kademeli pompaj testleri (KDP)'nde değerlendirilmesi
- Tez No: 477796
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEDRİ KURTULUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Abu-Dhabi de gerçekleştirilen Liwa projesi (Stratejik Su Depolama ve Geri Dönüşüm) kapsamında 315 adet su kuyusu için sondaj yapılmıştır. Bu çalışma içerisinde Evrensel Kuyu Verimi Kriteri (EKVK) 315 kuyuya yapılan kademeli pompa testi sonuçlarının değerlendirilmesiyle oluşturulmuştur. EKVK farklı kuyu yük kayıp katsayılarını değerlendirir ve kuyu durumunu tanımlamak adına lineer olmayan kuyu kayıp katsayısı (C) ve üstel parametre (p) için geniş bir değerlendirme kriteri sunar. Sonuçlar göz önünde bulundurulduğunda kritere göre uygun bir şekilde dizayn edilip geliştirilmiş kuyular C ve p parametreleri doğrultusunda bozulma sınırı boyunca kolaylıkla tespit edilebilir. Hesaplanan sonuçlara göre p ve C değerleri sırasıyla 1-6 ve 1800 sp/m3p-1 - 8.0 x 108 sp/m3p-1 arasında sıralanmaktadır.
Özet (Çeviri)
A total of 315 recovery wells have been drilled in pursuance of the scope of the Strategic Water Storage & Recovery (SWSR) Project in Liwa, Abu Dhabi. In this study, a Universal Well Efficiency Criteria (UWEC) is developed using 315 Step Drawdown Test (SDT). UWEC is defined for different number of head loss equation coefficients and represents an extensive criteria that specify the well status for different non-linear well loss coefficient (C) and exponential parameter (p). The results reveal that properly designed and developed wells can easily detect due to the C and p parameters along the deterioration boundary. According to the calculated results, p and C value are calculated between 1 to 6 and 1800 sp/m3p-1 and 8.0 x 108 sp/m3p-1 respectively.