Methylobacterium organophilum bakterisinin atık sulardan izolasyonu ve elektrokımyasal mikrobiyal biyosensörlerde kullanılması
Methylobacterium organophilum bacteria isolated from waste water and and use in electrochemical microbial biosensors
  1. Tez No: 477801
  2. Yazar: EMİN ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, atık sulardan Methylobacterium organophilum bakterisi izole edilerek metanol tayini için elektrokimyasal mikrobiyal biyosensör geliştirilmiştir. Biyosensörde karbon temelli kompozit camımsı karbon pasta elektrot (GCPE) kullanılmıştır. Çalışmada ilk olarak bakterinin büyüme eğrisi ve mililitredeki koloni sayısının bulunması işlemleri yapılmıştır. Uygun miktarda bakteri GCPE yüzeyine immobilize edilerek biyosensör hazırlanmıştır. Biyosensör hazırlandıktan sonra tüm çalışmalar amperometrik olarak +0.9 V potansiyelde gerçekleştirilmiştir. GCPE yüzeyindeki bakteri miktarı ve sıcaklık gibi deneysel parametreler optimize edildikten sonra biyosensöre ilişkin analitiksel karakteristikler belirlenmiştir. Bunun sonucunda, GCPE temelli biyosensör için tayin sınırı (LOD, 3s/m) = 1,15 mM, alt tayin sınırı (LOQ, 10s/m)=3,84 mM, tekrarlanabilirlik ise (RSD)=%6.5 R² = 0,973 olarak bulunmuştur. Geliştirilen mikrobiyal biyosensör, kırmızı şarap ve beyaz şarap örneklerinde metanol analizine uyarlanmış ve biyosensör performansı üzerine, etanol, glikoz ve fruktoz çözeltilerinin girişimi incelenmiştir. Sonuç olarak metanol tayinine yönelik, pratik, ekonomik ve doğruluğu yüksek bir biyosensör geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, electrochemical microbial biosensor was developed for methanol determination by isolating Methylobacterium organophilum bacteria from waste water. Composite glassy carbon paste electrode (GCPE) based on carbon was used in the biosensor. First time in the study, the growth curve of bacteria and the number of colonies in milliliters. At the appropriate amount, the bacteria were immobilized to the GCPE surface to prepare the biosensor. After the biosensor was prepared, all studies were carried out at an amperometric potential of +0.9 V. The analytical characteristics of the biosensor have been determined after optimizing the experimental parameters such as the amount of bacteria and temperature on the GCPE surface. A result, GCPE-based biosensor is the limit of detection (LOD, 3s/m) = 1,15 mM, limit of quantification (LOQ, 10s/m)=3,84 mM, repeatability, (RSD)=%6.5 R² = 0,973. The developed microbial biosensor is concerted to methanol analysis in red wine and white wine samples and on the biosensor performance, the interference of ethanol, glucose and fructose solutions was investigated. A result, a practical, economical and accurate biosensor for the determination of methanol has been developed.