Öğretmen adaylarının doğaya bağlılık düzeyleri ve etik tutumları
Pre-service teachers' connectedness to nature and ethic attitudes
- Tez No: 477809
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BARLAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, öğretmen adaylarının doğaya bağlılık düzeyleri ile etik tutumlarını belirlemek ve varsa aralarında ilişki olup olmadığını, demografik değişkenlerin etkisini ortaya çıkarmaktır. Bu araştırma, tarama modelinde betimsel bir çalışma olarak desenlenmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, bir devlet üniversitesinin, Eğitim Fakültesi, lisans programlarının birinci ve dördüncü sınıflarında öğrenim görmekte olan öğretmen adayları oluşturmuştur. Araştırmada öğretmen adaylarının çevreye yönelik etik tutumlarını belirlemek amacıyla Özdemir (2012) tarafından geliştiren“Çevre Etiği Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada öğretmen adaylarının doğaya bağlılık düzeylerini belirlemek amacıyla Frantz ve Mayer (2004) tarafından geliştirilen ve orijinal adı The Connectedness to Nature Scale (CNS) olan 14 maddelik Doğaya Bağlılık Ölçeği, araştırma kapsamında Türkçe'ye uyarlanarak kullanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen nicel verilerin analizinde SPSS 18 for Windows istatistik paket programından yararlanılmıştır. Araştırmanın alt amaçları doğrultusunda örneklemin normal dağılım gösterdiği değişkenlerde parametrik testlerden t-testi ve tek yönlü varyans analizi, normal dağılım göstermediği değişkenlerde ise nonparametrik testlerden Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır. Öğretmen adaylarının çevreye yönelik etik tutumları ile doğaya bağlılıkları arasında ilişki olup olmadığı korelasyon analizi ile tespit edilmiştir. Araştırma bulguları, alt problemler doğrultusunda sunularak yorumlanmış ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to determine connectedness to nature level and ethical attitudes of pre-service teachers and reveal the relation between the connectedness to nature and environmental ethic attitudes among demographic variables. This study was designed as a descriptive survey model. Quantitative research method was used at the study. The sample of the study is composed of preservice teachers who were educated at the first and fourth grade of undergraduate programs at a state university, Faculty of Education. Environmental Ethics Scale developed by Ozdemir (2012) was used to determine ethical attitudes towards the environment of the teachers. The connectedness to Nature Scale (CNS) -fourteen point scale- developed by Frantz and Mayer (2004) was also used after adaptation to Turkish studies in order to determine the pre-service teachers. In the analysis of quantitative data SPSS 18 for Windows was used for statistical packages. According to the sub-objectives of the study, parametric tests that t-test and one-way analysis of variance was used when the data is normal distributed. Kruskal Wallis H Test as a nonparametric analysis was used when the data is not normal distributed. Correlation was used for determining the relation between connectedness to nature and environmental ethic attitudes. The research findings presented and interpreted in accordance with sub-problems and discussed.