Doğal alanlardaki hayıt (Vitex agnus-castus L.) bitkisinden elde edilen uçucu yağın orman zararlısı çam keseböceği (Thaumetopoea pityocampa (Den. &schiff.) (Lepidoptera: Thaumetopoeidae)) larvalarına etkisinin araştırılması
Research of the effect on larvae of pine processionary moth (Thaumetopoea pityocampa (Den. &schiff.) (Lepidoptera: Thaumetopoeidae), the forest pest, ofessential oil obtained from chaste tree (Vitex agnus-castus L.) groving in natural fields
  1. Tez No: 477808
  2. Yazar: MURAT VARÇİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEMİŞ KESDEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma, 2015-2017 yılları arasında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Çevre Bilimleri Anabilim Dalı'nda yapılmıştır. Bu çalışmada, Hayıt (Vitex agnus-castus L.) bitkisinden elde edilen uçucu yağın orman zararlısı çam keseböceği (Thaumetopoea pityocampa (Den. & Schiff.) (Thaumetopoeidae: Lepidoptera)) larvalarına karşı larvasidal etkisi test edilmiştir. Testler, laboratuvar şartlarında 25±2°C sıcaklık ve % 65±5 orantılı nem ortamında yapılmıştır. Çalışma sonucunda, hayıt bitkisinden elde edilen uçucu yağın %6,67 ile %96,6 arasında ölümler meydana getirdiği tespit edilmiştir. Ayrıca, tüm dozlarda ve uygulama zamanlarında ölümler kaydedilmiştir. Buna ilave olarak, hayıt bitkisi uçucu yağının GC-MS analizi yapılmış ve ana bileşenler olarak β-karyofilen (%16,76), Germakren D (%14,71), 1,8-sineol (%14,52) ve ζ-Gurjunen (%11,82) saptanmıştır. Bu sonuçlar, insan ve çevre sağlığına zarar vermeyen doğal bir bileşik olan hayıt uçucu yağının çam keseböceği ile mücadelede kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in Mugla Sıtkı Kocman University, Department of Environmental Sciences between 2015 and 2017. In this study, the larvicidal effect of the essential oil obtained from chaste tree (Vitex agnus-castus L.) was tested on larvae of pine processionary moth (Thaumetopoea pityocampa (Den. & Schiff.) (Thaumetopoeidae: Lepidoptera)), pest of the forest. Tests were carried out at 25±2°C temperature and 65% ±5 relative humidity under laboratory conditions. At the end of the study, mortality rates of the essential oil obtained from chaste tree on larvae of pine processionary moth were ranged from 6,67% to 96,6%. Separately, the mortality rates were recorded for all doses and exposure times. In addition, essential oil of chaste tree was analyzed by GC-MS and β-karyofilen (%16,76), Germakren D (%14,71), 1,8-sineol (%14,52) and ζ-Gurjunen (%11,82) were identified as main compounds. The results suggested that chaste tree essential oil, which is not dentrimental to the human and environment health and is a natural compound, would be used against the larvae of pine processionary moth.