Kombuçya simbiyosizindeki mikroorganizmalardan selülaz izolasyonu ve karakterizasyonu
Cellulase isolation and characteri̇zation from microorganisms in kombucha simbiosis
  1. Tez No: 477841
  2. Yazar: SİNA AKAN GÜMÜŞBURUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HALİL KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kombuçya çayından izole edilen örneklerden en yüksek selülaz üreticisi olan 2 tanesi seçilip, Candida sp. ve Bacillus sp. olarak tanımlanmıştır. Candida sp SNK-8 enzimi maksimum enzim aktivitesini pH 9.5 da ve 60°C de gösterirken Bacillus sp SAK-5 ise pH 9.0 da ve 40°C de göstermiştir. Bacillus sp SAK-5'nın selülazı pH 7.0 de 100 % aktivite göstermişitir. Candida sp. SNK-8'in enzimi ise 30°C de 100% aktivite göstermişir. Bacillus sp SAK-5'nın selülazı 40°C de %100 aktivite göstermiş ve 30°C -50°C arasında stabil olduğu gözlenmiştir. Enzim aktivitesi 50°C den sonra düşmeye başlamıştır. CaCl2, Na2SO3 ve SDS hem Bacillus sp SAK-5'in hem de Candida sp SNK-8'in enzim aktivitelerini stimüle etmiştir. Bu çalışma Bacillus sp. SAK-5 ve Candida sp. suşlarından SNK-8'nin ticari selülazlar için uygun olduğunu göstermiştir. pH stabilitesi ve alkalifilik özellikler bu selülazların endüstriyel uygulamalar için kullanılabilir olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Samples were isolated from kombucha tea simbiosis and highest cellulase producers were selected and identified as Candida sp and Bacillus sp. Maximum enzyme activity measured at 9.5 and 60°C for Candida sp SNK-5, Bacillus sp SAK-5 showed maximum enzyme activity at 9.0 and 40°C. Cellulase of Candida sp. SNK-8 had 100 % residual activity at pH 9. Cellulase of Bacillus sp SAK-5 had 100 % residual activity at pH 7.0. Cellulase of Candida sp. SNK-8 was retained 100% residual activity at 30°C and it has shown 85% residual activity at 40°C for cellulase activity. Cellulase of Bacillus sp. SAK-5 has shown %100 residual activity at 40°C and stable between 30°C -50°C but activity decreased at above 50°C. CaCl2, Na2SO3 and SDS stimulated enzyme activity. This study shows that Bacillus sp. SAK-5 and Candida sp. SNK-8 are suitable for commercial cellulase preparation. If pH stability and alkaliphilic properties are considered, these cellulases have potential to be used for most industrial applications.