Gaziantep/Araban tarım topraklarının bazı mikrobiyolojik özelliklerinin araştırılması
Investigation of some microbiological properties of Gaziantep / Araban agricultural soils
- Tez No: 477842
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİHAN TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada Gaziantep/Araban tarım topraklarının bazı mikrobiyolojik özelliklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Mikrobiyal biyokütle toprakta bulunan besin elementlerinin bitkiler tarafından alınmasıyla birlikte toprak verimliliğini artıran önemli bir unsurdur. Yapılan bu çalışmada Gaziantep/Araban tarım topraklarının organik azot, organik karbon, mikrobiyal karbon, mikrobiyal azot, fosfolipid yağ asitleri ve alkali fosfataz enzim aktivitesi (PLFA, Corg-Norg, Cmic, Nmic) içerikleri belirlenmiştir. Araştırma bölgesinde 4 istasyon belirlenmiştir. Çalışmanın yapıldığı topraklar hafif kumlu tın ve hafif killi silt tekstürel yapıda alkali özellik göstermektedir. Çalışma alanı topraklarının organik madde miktarı % 0.82 ile 4.50 arasında bulunmuştur. Alkali fosfataz enzim aktivitesi 285,49-442,14 µg/g arasında, mikrobiyal Azot içerikleri 199,92-225,95 arasında, mikrobiyal Carbon içerikleri 16,60-29,85 arasında bulunmuştur. Fosfolipid yağ asitlerinden sırasıyla 14:0, 15:0, 16:0, 17:0, 18:0, a15:0, i15:0, i16:0, i17:0, cy17:0, cy19:0, 16:1⍵7t, 18:1⍵9c, 18:1⍵9t, 18:2⍵6, 20:0 olmak üzere 16 farklı yağ asidi tespit edilmiştir. Bu çalışma sonucunda Araban tarım topraklarının mikrobiyolojik özellikleri belirlenmiştir. Sonuç olarak bölge topraklarının daha bilinçli tarım uygulamaları yapılarak, verimliliğinin ve kalitesinin arttırılması gerektiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate some microbiological properties of Gaziantep/Araban agricultural soils. Microbial biomass is an important element that increases soil fertility with the removal of nutrients from soil by plants. In this study, the contents of organic nitrogen, organic carbon, microbial carbon, microbial nitrogen, phospholipid fatty acids and alkaline phosphatase enzyme activities (PLFA, Corg-Norg, Cmic, Nmic) of agricultural soils of Gaziantep/Araban were determined. Four stations were identified in the study area. The soils of the study area showed sandy silt, light sandy shore, light clay, and silt textured with alkaline properties. Also, the amount of organic matter was found to be between 0.82 and 4.50%. alkaline phosphatase enzyme activity was found to be between 285.49-442,14 μg/g, microbial Nitrogen, and microbial Carbon contents were found to be between 199,92-225,95 and 16,60-29,85 respectively. Sixteen different fatty acids were detected in agricultural soil samples taken from Araban, they were as follows: 14:0, 15:0, 16:0, 17:0, 18:0, a15:0, i15:0, i16:0, i17:0, cy17:0, cy19:0, 16:1⍵7t, 18:1⍵9c, 18:1⍵9t, 18:2⍵6, 20:0. As a result of this study, the microbiological characteristics of Araban agricultural soils have been determined. As a result, it is necessary to increase the productivity and quality of the region by making more informed agricultural practices.