Çeşitli klinik örneklerde cytomegalovırus (CMV) suşlarının ul55 ve ul75 gen bölgelerinde genotiplerinin araştırılması ve polimorfizm saptanması
Determination of genotype distribution and polymorphism in human cytomegalovirus (CMV) strains
  1. Tez No: 477843
  2. Yazar: SALİHA GÖKÇE ALAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET ÖZASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
İnsanda görülen Cytomegalovirus (HCMV) farklı genotiplere sahiptir ve bu genotipler saptanarak farklı hastalık gruplarında tek ya da birden çok enfeksiyonun arasındaki ilişki ortaya konur. Genotiplendirme, genetik polimorfizmlerin sık görüldüğü gB (UL55) ve gH (UL75) kılıf glikoproteinlerde yapılmaktadır. Çalışmamızda 50 CMV (+) hastanın gB ve gH gen bölgelerinin filogenetik analiz sonuçlarına göre; 50 hastanın 48'i gB gen bölgesinde amplifiye edilebilmiş, bunların 23 (%48)'i gB1, 8'si (%16) gB2, 11'i (%22) gB3 ve 1 (%2) hastada ise gB4 genotipi olduğu saptanmıştır. 5 (%10) hastada da gB2/3 miks genotipi bulunmuştur. UL 75 (gH) gen bölgesine göre ise hastaların 7'si (%14) gH1, 43'ü (%86) gH2 genotipi olarak saptanmıştır. Gen bölgelerine göre gB1 ve gH2'inin daha yüksek oranda görüldüğü belirlenmiştir. Dizi analizi sonuçlarına göre çok sayıda polimorfizme rastlanmıştır. Tüm hastalarda, gH bölgesinde diğer çalışmalardan farklı olarak R51S, F52L, E55R, N56T ve A/T57P polimorfizmleri saptanmıştır. Bu polimorfizmleri bildiren bir çalışmaya rastlanılmamış olması bu polimorfizmlerin bölgeye has olabileceğinin ve bunun kliniğe yansımasının araştırılması gerekliliğinin önemini arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
The human cytomegalovirus (HCMV) has different genotypes. By determining these genotypes in different disease groups, the association between two or more infections can be found. The most frequent genetic polymorphisms found in the gB (UL55) and gH (UL75) genes, where genotyping is performed on the glycoproteins of the virus' envelope. We performed phylogenetic analyses of the DNA sequences of the gB and gH genes from 50 CMV-positive patients, using the MEGA6.0 program. In our phylogenetic analysis, the gB region in 48 patients was amplified, resulting in the following genotypes: 23 (47,9%) of these patients harboured gB1, 8 (16,6%) gB2, 11 (22,9%) gB3; and one patient gB4. Whereas in five patients (10,4%) a gB2/3 mixed genotype was found. For the amplified UL75 (gH) gene region, the patients' genotypes were 7 (14%) gH1 and 43 (86%) gH2. The gB1 and gH2 genotypes were found in higher ratios. From our sequence analysis polymorphisms were observed, where the peptide changes in the gB region are frequently found in the gp166 protein. From the clinical features, we found that the R51S, F52L, E55R, N56T and A/T57P polymorphisms are located in the gH gene regions of all of our patients. These polymorphisms have not been reported previously. Hence, our study contributes to the better understanding of the CMV genome evolution in terms of host-pathogen intercitions.