Design, simulation and implementation of a buck-boost converter using pic 18f4550 microcontroller
Pıc 18f4550 mikrodenetleyicisi kullanılarak yapılan buck-boost dönüştürücüsünün dizaynı, simülasyonu ve uygulaması
- Tez No: 477863
- Danışmanlar: Prof. Dr. ERGUN ERÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez PIC 18f4550 mikrodenetleyicisi kullanılarak yapılan buck-boost dönüştürücüsünün Tasarımını, benzetimini ve gerçekleştirilmesini. İki aşamalı DC/DC çeviriciler pozitif ayarlanmış çıktı gerilimini üretmek için kullanılmaktadır. PIC 18f4550 mikrodenetleyicisi bu iki aşamayı kontrol etmek için kullanılmıştır. DC/DC çeviricinin ilk aşaması buck dönüştürücü olup ikinci aşaması ise boost dönüştürücüdür. Buck dönüştürücü (birinci aşama), boost dönüştürücünün (ikinci aşama) bir kaynağı olarak yapılmıştır . Boost dönüştürücü kapalı durumdayken çıkış geriliminin giriş geriliminden az olması gerektiği zaman buck dönüştürücünün buck modunda çalışacağı PIC 18F4550 mikrodenetleyicisinde bu şekilde programlanmıştır. Çıkış gerilimi giriş geriliminden büyük olması gerektiği zaman ise buck dönüştürücü açık duruma getirildiğinde boost dönüştürücünün boost modunda çalışacağı PIC 18f4550 mikrodenetleyicisinde bu şekilde programlanmıştır. Bütün dönüştürücüler bilgisayar benzetim programı kullanılarak benzetimi yapılmıştır. programı kullanılarak simule edilmiştir. Buck-boost dönüştürücünün bir prototipi (modeli) (15-20 V) giriş voltajı ve (3-30 V) çıkış gerilimi ile 20 kHz frekansında başarılı bir şekilde çalıştığı uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis describes the design, simulation and implementation of a buck-boost converter using PIC18F4550 microcontroller. Two stages of DC to DC converters are used for producing positive regulated output voltage. A PIC 18F4550 microcontroller is used to control these two stages. The first stage of DC to DC converter is buck converter while second stage of DC to DC converter is boost converter. The buck converter (first stage) is made as a source of the boost converter (second stage). The PIC 18F4550 microcontroller is programmed such as the buck converter operates in buck mode when the output voltage needs to be less than the input voltage while the boost converter is made in OFF state. When the output voltage needs to be greater than the input voltage, the PIC 18F4550 microcontroller is programmed such as the boost converter operates in boost mode while the buck converter is made in ON state. The overall converter is simulated using computer simulation program . A prototype of a buck-boost converter operates at a frequency 20 kHz with input voltage range (15-20) V and output voltage range (3-30) V is successfully implemented.