Sinirsel bulanık mantık denetleyicili kesintisiz güç kaynağının tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Design and implementation of a neuro-fuzzy controlled uninterruptible power supply
- Tez No: 165968
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK BAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
m SİNİRSEL BULANIK MANTIK DENETLEYİCİLİ KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞININ TASARIMI VE GERÇEKLEŞTİRİLMESİ (Doktora Tezi) İsmail ATACAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 2005 ÖZET Bu tezde, bir fazlı beklemesiz kesintisiz güç kaynağının (KGK) tasarımı yapılmakta ve gerçekleştirilmektedir. Tasarlanan KGK; güç faktör düzeltme (GFD), gerilim düşüren/gerilim yükselten dönüştürücü ve evirici katmanlarından oluşmaktadır. KGK' da kullanılan denetim teknikleri üzerinde benzetim çalışmaları yapılarak her bir katman için uygun denetim tekniği seçilmiştir. Denetim tekniklerinin seçimi üzerine yapılan benzetim çalışmaları sonucunda; GFD katmanında ortalama akım denetim tekniğinin, gerilim düşüren dönüştürücü, gerilim yükselten dönüştürücü ve evirici katmanlarında da akım mod denetim tekniğinin daha iyi bir başarım elde ettiği gözlenmiştir. Bu teknikler içerisinde denetleyici olarak geleneksel oransal - integral (PI) denetleyici, bulanık mantık (BM) denetleyici ve sinirsel bulanık mantık (SBM) denetleyicileri kullanılarak, bu denetleyicilerin sistem başarımına etkileri incelenmiştir. Uygulama çalışması, TMS320F2812 sayısal sinyal işlemcisi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. KGK' nın benzetim çalışmaları ve uygulama çalışmalarının sonuçları; SBM denetleyicinin PI denetleyiciden daha iyi bir başarıma sahip olduğunu göstermiştir. Bilim Kodu : 626.07.01 Anahtar Kelimeler : Kesintisiz güç kaynağı, güç faktörü düzeltimi, sinirsel bulanık mantık denetleyicisi Sayfa Adeti : 175 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ömer Faruk BAY
Özet (Çeviri)
IV DESIGN AND IMPLEMENTATION OF A NEURO-FUZZY CONTROLLED UNINTERRUPTIBLE POWER SUPPLY (Ph. D. Thesis) Ismail ATACAK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGY April 2005 ABSTRACT In this thesis, a single phase on-line uninterruptable power supply (UPS) has been designed and realized. Designed UPS consists of power factor correction (PFC), buck/boost converter, and inverter stages. Simulation studies of control techniques used in the UPS have been made and appropriate control technique for each stage has been selected. According to the results of the selection process of the control technique by using simulations, average current control technique has been found more successful for PFC stage, current mode control technique has been found more appropriate for buck converter, boost converter and inverter stages of the UPS. Proportional _integral (PI) controller, fuzzy logic (FL) controller, and neuro fuzzy (NF) controller has been used as a controller and their effects on the performance of the system has been investigated. The application of the system has been realized based on a TMS320F2812 digital signal processor. The results of the simulation and application studies of the UPS showed that the NF controller are relativelly more successful than the PI controller. Science Code : 626.07.01 Keywords : Uninterruptible power supply, power factor correction, neuro- fuzzy controller. Page Number: 175 Adviser : Prof. Dr. Ömer Faruk BAY