Design and implementation of a remote monitoring system using mini computer
Mini bilgisayar kullanarak uzaktan izleme sisteminin tasarımı ve uygulanması
- Tez No: 477864
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGUN ERÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, sıcaklık, nem, akım ve voltaj gibi bazı fiziksel niceliklerin gözetimi için mini bilgisayar kullanarak bir kablosuz izleme sistemi geliştirildi. Bu çalışmanın amacı, bahsedilen niceliklerin emniyetsiz bölgelerdeki ölçümlerini toplamaktır. Bu tezde, Zigbee modülü, farklı sensör ve algılayıcılar, sıvı kristal ekranları (LCD) ve mini bilgisayar olarak Beagle Bone Black ve Arduino denetleyicisi olmak üzere sekiz haberleşme devresi kullanılmıştır. Tasarlanan devrelerin özellikleri, düşük maliyet, düşük güç tüketimi ve kullanım kolaylığı olarak amaçlanmıştır. Elde edilen sonuçlar ampermetre ve voltmeter ile kesinliği doğrulanmıştır. Aynı zamanda, uygun Zigbee hücresi tipi seçilerek izleme menzili arttırılabilir. C/C++ ve Java bilgisayar dilleri Beagle Bone Black ve Arduino'nun programlanması için kullanılmıştır. Zigbee modöllerinin programlanması için XCTU platformu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we have developed remote monitoring sysem using mini computer for the monitoring of some physical quantities such as temperature, humidity, current and voltage. The aim of this study is to collect the measurements of the mentioned quantities in unsafe locations. In the thesis, eight communication circuits as Zigbee modules, different sensors and transducers, Liquid Crystal Displays (LCD), and Beagle Bone Black as mini computer and Arduino controller have been used. The features of th design circuit for the aim are low cost, low power consumption, easy to be used. We have tested that the results obtained are accurate by ampermeter and voltmeter. The monitoring range of distance can also be increased by choosing the suitable type of Zigbee cells. The C/C++ and Java computer languages have been utilized for programming Beagle Bone Black and Arduino. XCTU platform has been used for programming of ZigBee modules.